22 831 25 21 | 831 42 56

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Iskrobezpieczna kamera termowizyjna Hikmicro BX20 przeznaczona do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

Technologia termowizyjna jest niezbędnym narzędziem w wielu branżach, umożliwiającym efektywne monitorowanie temperatury obiektów i systemów oraz wykrywanie potencjalnych problemów z bezpiecznej odległości. W niebezpiecznych miejscach i środowiskach, takich jak fabryki i rafinerie, gdzie występuje zwiększone ryzyko wybuchu, kluczowe jest stosowanie odpowiednich urządzeń. Zwykłe kamery termowizyjne nie są zalecane do pracy w takich warunkach. Do tego typu wymagających zastosowań przeznaczona jest specjalna iskrobezpieczna kamera termowizyjna Hikmicro BX20.
.
Kamera jest wyjątkowa, ponieważ posiada certyfikaty ATEX i IECEx i dzięki specjalnej iskrobezpiecznej obudowie jest przystosowana do pracy w niebezpiecznych obszarach charakteryzujących się zwiększonym ryzykiem wybuchu pyłów i gazów palnych, szczególnie w takich miejscach jak fabryki, rafinerie, elektrownie i inne miejsca, gdzie obecne są łatwopalne substancje.


Poza certyfikatem ATEX i IECEx dodatkowymi zaletami kamery termowizyjnej BX20 są wysoką rozdzielczość (256 x 192, 49152 piksele) oraz wysoka czułość detektora podczerwieni (NETD< 40 mK), co pozwala na dokładny pomiar temperatury i szybkie wykrywanie niewidocznych gołym okiem usterek i nieprawidłowości nie tylko w strefach niebezpiecznych, ale również we wszystkich innych obszarach.

Hikmicro BX20 Kamera iskobezpieczna

Zastosowanie iskrobezpiecznej kamery termowizyjnej


Dzięki swojej unikalnej iskrobezpiecznej budowie, kamera termowizyjna Hikmicro BX20 jest odpowiednia wszędzie tam, gdzie wymagane są najwyższe standardy bezpieczeństwa związane z zagrożeniem wybuchu, czyli np.

 

 • na stacjach benzynowych
 • w zakładach petrochemicznych
 • rafineriach
 • platformach morskich
 • tankowcach
 • cysternach kolejowych
 • wojskowych zakładach produkcyjnych
 • w branżach zajmujących się odpadami niebezpiecznymi
Hikmicro Kamera BX20 Wykrywanie poziomu cieczy w zbiorniku oleju

Wykrywanie poziomu cieczy w zbiorniku oleju

Hikmicro Kamera BX20 Wykrywanie korozji zewnętrznej ściany pieca

Wykrywanie korozji zewnętrznej ściany pieca

Hikmicro Kamera BX20 Wykrywanie zrzucania warstwy izolacyjnej na zewnętrznej ścianie reaktora

Wykrywanie zrzucania warstwy izolacyjnej na zewnętrznej ścianie reaktora

Hikmicro Kamera BX20 Inspekcja i testowanie rurociągów

Inspekcja i testowanie rurociągów

Kamerę termowizyjną Hikmicro BX20 można również z powodzeniem wykorzystać do standardowych zastosowań takich jak:


 • badanie maszyn
 • silników
 • urządzeń i instalacji elektrycznych
 • instalacji HVAC
 • ogrzewania podłogowego i itp. 
Hikmicro BX20 Kamera termowizyjna - kontrola instalacji elektrycznej

Kontrola instalacji elektrycznej

Najważniejsze cechy kamery termowizyjnej Hikmicro BX20

Hikmicro BX20 certyfikowana kamera termowizyjna

Normy ATEX i IECEx są międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa stosowanymi dla urządzeń wykorzystywanych w obszarach zagrożonych wybuchem, czyli wszędzie tam, gdzie występuje niebezpieczne stężenie łatwopalnych gazów i pyłów.

 

ATEX (ATmosphères EXplosibles) to zbiór dwóch dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących kontrolowania zagrożenia wybuchowego. Definiują one minimalne standardy bezpieczeństwa dla pracowników i sprzętów pracy w miejscach, gdzie potencjalnie mogą występować atmosfery wybuchowe w wyniku obecności pyłów lub gazów.


IECEx (International Electrotechnical Commission System for Certification to Standards Relating to Equipment for Use in Explosive Atmospheres) to międzynarodowy standard wdrażany przez Komisję Elektrotechniczną IEC, który obejmuje materiały używane w urządzeniach przeznaczonych do stref zagrożonych wybuchem.


Kamera termowizyjna Hikmicro BX20 zalicza się do sprzętu kategori 3, co zapewnia bezpieczeństwo przed wywołaniem zapłonu w miejscach, gdzie niebezpieczna atmosfera wybuchowa występuje rzadko i krótko (mniej niż 10 godzin w ciągu roku). 


Warto podkreślić, że kamera termowizyjna BX20 nie jest odpowiednia do stosowania w kopalniach oraz miejscach, gdzie występowanie substancji palnych jest permanentne.


 

Funkcja Super IR - zwiększona jakość obrazu termowizyjnego 

 


Kamera termowizyjna BX20 jest wyposażona w zaawansowaną technologię poprawy jakości obrazu - funkcję SuperIR, która zwiększa standardową rozdzielczość (256 x 192) zapisanych obrazów termicznych do 320 x 240 pikseli (76800 pikseli).
Dzięki funkcji SuperIR, zdjęcia są wyraźniejsze i znacznie ostrzejsze.

Hikmicro BX20 - Funkcja SuperIR

Precyzyjny pomiar temperatury w zakresie od -20 C° do 500 C° oraz szerokie pole widzenia

 

 

Hikmicro BX20 wykonuje pomiary temperatury z wysoką precyzją (±2°C lub ±2% odczytu), w zakresie od -20 do 550°C. Urządzenie automatycznie pokazuje najwyższą, najniższą oraz środkową temperaturę obrazu, co pozwala na szybkie zidentyfikowanie ewentualnych nieprawidłowości. Kamera charakteryzuje się szerokim polem widzenia: 37.2° x 50.0°, co umożliwia komfortową obserwację obiektów z bliska – nawet tych o dużych rozmiarach, takich jak rozdzielnice elektryczne.

Hikmicro BX20 Kamera termowizyjna - precyzyjne pomiary temperatury

Wbudowana kamera obrazu rzeczywistego

 

 

Obok czujnika podczerwieni, kamera termowizyjna BX20 posiada również wbudowany obiektyw rejestrujący obraz rzeczywisty, co pozwala na dostosowanie wyświetlanego widoku według preferencji użytkownika. Przykładowo, dostępny jest tryb "fuzji", który umożliwia nakładanie obrazu termowizyjnego na obraz rzeczywisty, co ułatwia obserwację dodatkowych szczegółów na zdjęciu, takich jak krawędzie badanych obiektów.

Hikmicro BX20 Kamera termowizyjna iskrobezpieczna - obraz rzeczywisty

Inną funkcją, którą zapewnia kamera obrazu rzeczywistego, jest możliwość zastosowania trybu “obraz w obrazie” (picture in picture). Umożliwia on wyświetlanie obrazu termowizyjnego w środku obrazu widzialnego.

Częstotliwość odświeżania obrazu 25Hz

 


Bardzo szybka częstotliwość 25 Hz obrazu zapewnia płynny obraz podczas poruszania kamerą oraz oglądania ruchomych celów.

 

 

Czas pracy akumulatora do 6 godzin

 


BX20 wyposażony jest w wbudowany akumulator, który umożliwia aż 6 godzin nieprzerwanej pracy. Dodatkowo, kamera termowizyjna posiada funkcję automatycznego wyłączania po upływie określonego czasu bezczynności, co wydłuża żywotność baterii.

 

36-miesięczna gwarancja

 


Wszystkie produkty Hikmicro standardowo posiadają 3-letnią gwarancję na kamerę oraz podzespoły
Detektor - najważniejsza część kamery, objęty jest 10-letnią gwarancją.

Hikmicro BX20 - Kamera termowizyjna - Gwarancja

Oprogramowanie na PC


Darmowe oprogramowanie Hikmicro Analyzer oferuje wiele sposobów analizy zapisanych zdjęć termograficznych, takich jak oznaczenie temperatury w dowolnym punkcie, oznaczenie średniej, minimalnej i maksymalnej temperatury w dowolnie zaznaczonej linii, prostokącie, okręgu lub wielokącie. Program umożliwia również automatyczne generowanie raportów z przeprowadzonych badań z tabelą pomiarową oraz zdjęciem termograficznym.

Hikmicro BX20 Certyfikowana kamera termowizyjna - Analiza zdjęcia

Analiza zdjęcia z kamery termowizyjnej w oprogramowaniu Hikmicro Analyzer

Hikmicro Analyzer - tworzenie i eksport raportów pomiarowych

Możliwość tworzenia i eksportu raportów pomiarowych w oprogramowaniu Hiikmicro Analyzer

Specyfikacja techniczna kamery Hikmicro BX20

 

 

 

Model

BX20

Cena netto

7316 zł

Rozdzielczość IR

256 x 192

Zakres temperatur

od -20°C do ~550°C

FOV (Pole widzenia)

55° x 42°

Aparat optyczny

2 MP

Czułość termiczna / NETD

< 40 mK

Częstotliwość

25 Hz

Sposób pomiaru

Punkt centralny, Hot Spot, Cold Spot, Punkt zadany przez użytkownika, Wył.

Wyświetlacz

3.2’’ LCD

Czas pracy

6 h

Interfejs USB

USB Typ C

Typ baterii

Akumulator litowo-jonowy

Alarm dźwiękowy (wysokiej temperatury)

Zakres temperatury

Automatyczny / Ręczny

Tryby obrazowania

Termiczny / Optyczny / Mieszany / PIP

Lampa LED

Ustawienie ostrości

Stałe

IP

64

Temperatura pracy

-20…60 C

 

Normy przeciwwybuchowości gazowej:

ATEX: II 3 G Ex ic IIC T6 Gc

IECEx: Ex ic IIC T6 Gc

 

Normy przeciwwybuchowości pyłowej:

ATEX: II 3 D Ex ic IIIC T85℃ Dc

IECEx: Ex ic IIIC T85℃ Dc

 

Znaczenie ww. symboli jest następujące:

 

 • Grupa urządzenia II: kamerę można stosować w różnych obszarach z wyjątkiem kopalni. 
 • Kategoria sprzętu 3: oznacza zabezpieczenie przeciw zapłonowe kamery podczas użytkowania w strefie 2 (gaz) lub 22 (pył). Są to strefy, w których niebezpieczna atmosfera występuje rzadko i krótko (w sumie mniej niż przez 10 godzin w ciągu roku)
 • Rodzaj substancji wybuchowej G/D: gaz, para, mgła, kurz, włókna, strzępki
 • Typ zabezpieczenia przed zapłonem Ex ic: iskrobezpieczne - kamera zaprojektowana jest w taki sposób, aby nie generowała iskier, które mogłyby spowodować zapłon wybuchowych substancji
 • Grupa wybuchowa IIC/IIIC: BX20 nadaje się do pracy w otoczeniu gazów z grupy IIA, IIB i IIC oraz pyłów z grupy IIIA, IIIB i IIIC, takich jak łatwopalne włókna, pyły nieprzewodzące i przewodzące. Ogólnie kategoria C oznacza najwyższy poziom bezpieczeństwa 
 • Klasa temperatury T6: kamera może pracować w obszarach, gdzie temperatura zapłonu substancji wybuchowej wynosi 85 C lub więcej.
  T6 oznacza, że temperatura BX20 nigdy nie przekracza 85 C, co jest równoznaczne z tym, że urządzenie ma najwyższą klasę temperatury.  
 • Poziom ochrony urządzenia GC: jest to podwyższony poziom ochrony sprzętu, odpowiednia do użytku w strefach zagrożenia: 2 (gaz) i 22 (pył).

Artykuł opracował Antoni Klonowski

Skomentuj jako pierwszy(a)