Wyjątkowa promocja!
Balometr Sauermann DBM 620 w wyjątkowej cenie - 6 500 zł netto!
Zalety balometru Sauermann DBM 620
Spośród wszystkich dostępnych w Polsce balometrów szczególnie zachęcamy do zapoznania się z modelem DBM 620 firmy Sauermann (dawniej KIMO), który jest obecnie najnowocześniejszym balometrem na rynku. Miernik ten jest dostępny od 2020 i na tle innych urządzeń tego typu oferowanych w Polsce, wyróżniają go następujące cechy:
1. Mała walizka transportowa
Walizki transportowe balometrów innych producentów posiadają dużo większe gabaryty: wynika to z konieczności transportu ramki usztywniającej fartuch pomiarowy. Ramka ta zazwyczaj ma wymiary ok. 600x600 mm.
W przypadku DBM620 problem ten nie istnieje, ponieważ ramkę od fartucha można bardzo szybko złożyć i rozłożyć, co umożliwia opatentowana przez producenta, specjalna konstrukcja ramki.
Rys. 7 Złożona i rozłożona ramka do fartucha DBM 620
2. Możliwość zamontowania specjalnego, stabilnego statywu z regulowaną wysokością
Dzięki temu można wykonywać pomiary anemostatów, które znajdują się wysoko. Nie ma konieczności wchodzenia na drabinę, co sprawia, że pomiar przy pomocy statywu jest dużo wygodniejszy, szybszy i bezpieczniejszy.
Rys. 8 Statyw do balometru DBM 620
3. Bardzo mała masa
Dzięki zastosowaniu specjalnych lekkich, ale wytrzymałych elementów konstrukcyjnych, złożony balometr waży niecałe 3 kg, co bardzo ułatwia pomiar, gdy trzymamy balometr w rękach i gdy nie ma możliwości zastosowania statywu, np. w przypadku badania anemostatu na ścianie.
4. Bezprzewodowa komunikacja
Balometr przy pomocy sygnału Bluetooth bezprzewodowo łączy się z urządzeniami mobilnymi, np. smartfonami, na których (po zainstalowaniu darmowej aplikacji od producenta) wyświetlane są na bieżąco mierzone wartości, które można w każdej chwili zapisać.
5. Prostownica wszyta w fartuch
Zadaniem prostownicy jest wyprostowanie strumienia badanego powietrza. W przypadku chociażby nawiewników wirowych, które są obecnie najczęściej montowane, zastosowanie prostownicy jest konieczne, ponieważ czujniki ciśnienia umieszczone na kratownicy pomiarowej balometru wymagają, aby mierzone powietrze było skierowane w kierunku prostopadłym do płaszczyzny siatki pomiarowej.
Rys. 9 Zasada działania prostownicy w DBM 620
W balometrze DBM 620 prostownica jest wykonana z materiału i wszyta bezpośrednio w fartuch pomiarowy, co sprawia, że nie trzeba jej specjalnie montować tak jak to było w balometrach starszej konstrukcji oraz w konkurencyjnych rozwiązaniach. Najstarsze balometry nie są wyposażone w prostownicę, co może skutkować znacznymi odchyleniami przy pomiarze anemostatów wirowych.
Rys. 10 Widok z góry fartucha DBM 620 z wszytą prostownicą
6. Automatyczne wyliczanie Krotności Wymiany Powietrza (ang. ACR, Air Change Rate)
Krotność Wymiany Powietrza określa, ile razy w ciągu godziny występuje wymiana powietrza w pomieszczeniu. Wartość tę wyznacza się poprzez podzielenie wartości zmierzonego wydatku nawiewanego powietrza (m3/h) przez kubaturę pomieszczenia (m3), w którym wykonany został pomiar:
ACR = W/KP
gdzie:
W – wydatek zmierzonego przepływu powietrza (m3/h)
KP – kubatura pomieszczenia, w którym został wykonany pomiar wydatku (m3)
Pomiar i obliczenie ACR można szybko wykonać samodzielnie, jeżeli w danym pomieszczeniu jest tylko jeden nawiewnik, bądź anemostat. Natomiast w przypadku, np. hali lub przestronnego pomieszczenia, w którym znajduje się kilkanaście nawiewników, musimy na każdym z nich po kolei zmierzyć wydatek, następnie zsumować zmierzone wartości i dopiero na tej podstawie obliczyć ACR.
Funkcja wyznaczania ACR dostępna w balometrze DBM 620 pozwala na automatyczne wykonanie tych obliczeń.
7. Możliwość odłączenia elementu pomiarowego i wykorzystania go jako manometr różnicowy
Moduł pomiarowy jest przymocowany do ramy balometru przy pomocy specjalnych zatrzasków i można go bardzo szybko odłączyć. Pełni on wtedy funkcję manometru - miernika do pomiaru różnicy ciśnień. Można do niego podłączyć wężyki pomiarowe w celu pomiaru różnicy ciśnień albo dowolny czujnik różnicowy (najczęściej jest to rurka Pitota) i wykorzystać do pomiaru prędkości i wydatku przepływu powietrza wewnątrz kanału wentylacyjnego. Funkcja ta jest niezwykle przydatna, np. podczas określania współczynnika korekcji K.
Rys. 11 Element pomiarowy oraz rurka Pitota
8. Opcjonalna kratownica pomiarowa
Kratownicę podłącza się do odłączonego od fartucha elementu pomiarowego - manometru różnicowego i wykorzystuje do pomiaru prędkości przepływu powietrza na wszelkiego rodzaju dużych kratkach wentylacyjnych lub dyfuzorach, które znajdują się bardzo wysoko i nie ma możliwości przystawienia do nich balometru lub też ich wymiary są na tyle duże, że żaden fartuch balometru nie jest w stanie ich objąć.
Kratownica jest przymocowana do wysięgnika teleskopowego (maksymalna długość: 2,05 m) i tyczki przegubowej zaginanej pod kątem (od 0 do 90°). Rozpórki pozycjonujące o 3 różnych długościach pozwalają na prawidłowe ustawienie kratownicy na powierzchni sufitu.
Oficjalny przedstawiciel = Serwis, wzorcowanie, pomoc techniczna, szkolenie
Firma Merserwis, jako oficjalny przedstawiciel firmy Sauermann (dawniej Kimo) na Polskę, zapewnia możliwość corocznego wykonywania przeglądu oraz wzorcowania balometru (usługa realizowana w ciągu kilku dni!). Posiadamy w Warszawie w pełni autoryzowany przez producenta Serwis oraz specjalistyczne Laboratorium Badawczo-Wzorcujące z tunelem aerodynamicznym przystosowanym do wzorcowania balometrów dowolnego producenta. Na czas wykonania usługi wzorcowania lub naprawy oferujemy również możliwość wypożyczenia zastępczego balometru po uprzednim kontakcie.
Dodatkowo zapewniamy pomoc techniczną oraz możliwość przeprowadzenia szkolenia, na którym omawiane są krok po kroku wszystkie funkcje balometru DBM 620 oraz najważniejsze zasady wykonywania pomiaru przepływu w wentylacjach grawitacyjnych i mechanicznych.
Antoni Klonowski