22 831 25 21 | 831 42 56

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizatory kabli - działanie, rodzaje, FAQ

Lokalizatory kabli - Merserwis

W nieznanym budynku lub przy nieznanej instalacji bardzo pomocne jest posiadanie lokalizatora okablowania. Za pomocą prostych środków można w ten sposób określić ścieżki na których znajduje się okablowanie. Jaki jest najszybszy sposób na znalezienie pary przewodów? Jakie opcje śledzenia są możliwe? To tylko kilka pytań, na które otrzymamy odpowiedź dzięki lokalizatorowi!

 

 

1. Jakie zadania powinien wykonać lokalizator przewodów?

 

 

Lokalizator kabli znany również jako detektor przewodów lub wykrywacz instalacji to nasz mały pomocnik, który ułatwi codzienną pracę wszystkim instalatorom, serwisantom, technikom. Szybkie zlokalizowanie tras okablowania oznacza znaczną oszczędność czasu. Ponadto można użyć lokalizatora kabli do przypisania bezpieczników i par przewodów. Dzięki niemu można również wykryć usterki, takie jak przerwy i zamiany przewodów. Wszystko czego potrzebujemy, to okablowanie które możemy podłączyć do naszego urządzenia.

 

 

1.1 Jakie są rodzaje lokalizatorów kabli?​

 

 

Kurth Electronic KE701

KE701 firmy Kurth Electronic, składający się z nadajnika sygnału wyszukiwania (po lewej) i odbiornika (po prawej).

Profesjonalne lokalizatory przewodów to urządzenia skanujące, za pomocą których można zlokalizować, np. metale lub różne przewody w ścianach.

 

Należy dokonać rozróżnienia między urządzeniem skanującym, a urządzeniem śledzącym.

 

Urządzenia lokalizacyjne, to skanery ścienne, za pomocą których można wykryć metalowe rury, linie energetyczne, a czasem nawet drewniane belki. W tym celu generują pole elektryczne, które jest wykorzystywane do analizy ściany. Zmiany odbicia wskazują na obiekty metalowe. W większości przypadków jednak nie jest łatwo zapewnić dokładną lokalizację za pomocą tych urządzeń, ponieważ te urządzenia lokalizacyjne reagują również na wszystkie inne metale, takie jak gwoździe lub podobne przedmioty, znajdujące się w ścianie. W związku z tym często nie jest możliwe uzyskanie jednoznacznego wyniku.

 

 

1.2 No dobrze, ale jak działa lokalizator kabli?

 

 

Nadajnik służy do wstrzykiwania modulowanego sygnału elektrycznego na kabel który chcemy odszukać, śledzić. Odbiornik może następnie śledzić ten sygnał przekształcając go w dźwięk. Głośność tego dźwięku dodatkowo dostarcza informacji o odległości sondy do szukanego przewodu. Za pomocą urządzenia można znaleźć takie linie jak energetyczne, telefoniczne, lub zidentyfikować właściwy przewód z w całej ich grupie.

 

 

 

1.3 Czy mogę używać lokalizatora kabli na aktywnej sieci?

 

 

Na to pytanie ciężko będzie odpowiedzieć w sposób ogólny. Urządzenia są dostępne w różnych wersjach. Aby móc pracować w aktywnych sieciach ważne jest, aby nadajnik posiadał zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, ponieważ urządzenia, które nie mają tego zabezpieczenia uległyby uszkodzeniu podczas podłączania do linii pod napięciem.

 

Doskonały dla aktywnych sieci telekomunikacyjnych może być na przykład lokalizator przewodów Kurth Electronic KE701.

 

Posiada on zabezpieczenie przeciwprzepięciowe 500 V, które chroni go przed uszkodzeniem w przypadku przypadkowego kontaktu z przewodami pod napięciem. Posiada również dodatkowe funkcje specjalne, takie jak kontrola ciągłości lub funkcja wyszukiwania portów.

 

Ten model lokalizatora jest z powodzeniem używany przez operatorów sieci, techników i profesjonalistów na całym świecie.

Opcja wyszukiwania portów/łącza danych w KE801

2. Gdzie najlepiej sprawdzą się lokalizatory kabli?

 

Wykrywacze można wykorzystać na wiele różnych sposobów, np. w okablowaniu budynków, instalacjach domowych, a nawet w większych budynkach fabrycznych.


Kable można znaleźć w murze lub w płytach gipsowo-kartonowych czy pod ziemią. Lokalizatory kabli są również używane przez operatorów sieci w sieciach telekomunikacyjnych do wyszukiwania odpowiednich przewodów między centralami, węzłami kablowymi i połączeniami domowymi.

 

2.1 Jakie linie mogę prześledzić za pomocą wykrywacza kabli?

 

W zasadzie możemy wykryć wszystkie typy okablowania takie jak: telefoniczne, sieciowe, energetyczne, koncentryczne. Wystarczy podłączyć nasz nadajnik pod okablowanie, które chcemy sprawdzić, następnie modulowany sygnał na który reaguje nasza sonda pozwala nam je zlokalizować.

 

 

2.2 Na jaką odległość nadajnik może generować modulowany sygnał?

 

Nowoczesne lokalizatory kabli takie jak seria KE301-KE801 firmy Kurth Electronic potrafią nadać sygnał aż do 15km na odłączonej linii telefonicznej. Jednak zasięg sygnału zależy od różnych czynników.

 

Czynnikami wpływającymi na zasięg sygnału są właściwości mechaniczne linii, np. przekrój lub załamania. Ekranowana linia częściowo lub nawet całkowicie uniemożliwia wyszukiwanie sygnału. Tutaj ekran spełnia swoje zadanie celująco – a mianowicie osłania wszelkie sygnały elektryczne z zewnątrz.

 

Tak więc w przypadku ekranowanych sieci sensowne jest w takim przypadku przyłożenie modulowanego sygnału do ekranu i śledzenie go w ten sposób.

 

2.3 Jak głęboko może znajdować się poszukiwany kabel w ścianie?

 

To, jak głęboko może znajdować się w ścianie zależy od jej rodzaju. W murze możliwe jest przeszukiwanie na głębokości do 30 centymetrów.

 

Można to znacznie zmniejszyć w wilgotnych ścianach lub ścianach betonowych ze zbrojeniem. Siatki tynkarskie również osłabiają sygnał, ponieważ działają jak odbijający ekran.

 

Różne materiały ścian, a także ich grubość, tłumią sygnał i mogą wpływać na głębokość wyszukiwania.

 

 

2.4 Czy można również zidentyfikować porty danych w sieci za pomocą lokalizatora kabli?

 

Nowy model jak Kurth Electronic KE801 posiada rozmaite dodatkowe funkcje takie jak: test ciągłości lub odnajdowanie portów. Z tą funkcją jest możliwe łatwe i szybkie znalezienie portów w aktywnych sieciach, które nie zostały oznaczone i nie mogły zostać przypisane do switcha.

 

Funkcja łącza danych pokazuje na przełączniku gdzie gniazdko jest zlokalizowane rytmicznym, unikalnym miganiem diody LED.

KE801 ze światłowodowym laserowym źródłem światła.

2.5 Czy lokalizator przewodów może śledzić okablowanie światłowodowe?

 

Niestety, klasyczne lokalizatory kabli nie sprawdzi się w przypadku okablowania światłowodowego, ponieważ przesyła swoje sygnały w postaci światła zamiast impulsów elektrycznych.

 

Możliwe jest jednak sprawdzenie ciągłości światłowodów lub identyfikacja określonych włókien z wiązki – podobnie jak w przypadku identyfikacji par przewodów miedzianych. W tym celu KE801 posiada unikalną kombinację światłowodowego źródła światła czerwonego, które można podłączyć do światłowodów i którego światło można wykryć na drugim końcu.

 

 

3. Jakie są zalety lub wady lokalizatora kabli?

 

Jak już wiemy, za pomocą lokalizatora kabli można szybko i łatwo prześledzić i zidentyfikować dużą liczbę linii. Chociaż, w zależności od obszaru zastosowania mogą pojawić się trudności w śledzeniu. Dlatego warto mieć specjalistyczne znaczniki, które upraszczają codzienną pracę. Więc warto mieć wyspecjalizowany sprzęt, który ułatwi nam codzienną pracę.

 

 

3.1 Dlaczego Kurth Electronic używa końcówek testowych z włókna węglowego w sondzie?

 

Końcówki z włókna węglowego nie przewodzą prądu. Ma to swoją przewagę w tym że, np. w rozdzielaczach bez lutowych, bez śrubowych i bez zdejmowania izolacji sonda pomiarowa nie powoduje zwarć podczas przesuwania jej blisko identyfikowanych par przewodów, co nie wpływa negatywnie na dokładność wyszukiwania.

 

 

3.2 Czy wyszukiwanie sygnałów jest możliwe również w mniej nieoptymalnych warunkach?

 

Dodatkowym atutem sondy jest dioda sygnalizacyjna do wizualnej sygnalizacji poszukiwanego sygnału. Zintegrowana funkcja latarki jest również bardzo pomocna przy wyszukiwaniu przewodów w ciemnym otoczeniu, na przykład w szafie rozdzielczej.

 

Dodatkowo można podłączyć słuchawki – dzięki temu sygnały wyszukiwania są lepiej słyszalne w bardzo hałaśliwym otoczeniu.

Sonda P410 z końcówką z włókna węglowego z sygnałem LED oraz latarką

3.3 Czy lokalizatory przewodów zakłócają sygnał DSL lub Ethernet?

 

Generator sygnału nakłada sygnał na linię. Zakłócenia istniejących sygnałów takich jak DSL zależą od modulowanego sygnału. Amplituda i częstotliwość modulowanego sygnału generatora powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby wykluczyć wpływ na sygnał telekomunikacyjny.

 

Możesz bezpiecznie używać lokalizatorów kabli Kurth Electronic z serii "KE301-KE801" na aktywnych liniach DSL i Ethernet, ponieważ ich sygnał wyszukiwania wykracza poza wykorzystywane widmo.

 

 

Lokalizatory kabli - Podsumowanie

 

Lokalizatory kabli czy lokalizatory przewodów umożliwiają wykrywanie takich linii jak: telekomunikacyjne, elektryczne, koncentryczne lub sieciowe w wielu różnych środowiskach instalacyjnych. Głębokość wyszukiwania wynosi do 30 centymetrów, w zależności od materiału i grubości ściany.

 

Nowoczesne urządzenia wykrywające kable i przewody nie zakłócają sygnału komunikacyjnego jak xDSL. Mogą być nawet używane na liniach pod napięciem. To sprawia, że lokalizatory kabli są pomocnym towarzyszem dla instalatorów z wielu dziedzin.

 

Zachęcamy do sprawdzenia wszystkich lokalizatorów kabli i przewodów w ofercie Merserwis.