22 831 25 21 | 225 84 70

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe - rozmowa z prezesem OSP Skierniewice

Każdego dnia strażacy ryzykują życie, by chronić nasze domy przed ogniem. Ale czy wiesz, że największym bohaterem w walce z pożarami może być… profilaktyka? Europejski Dzień Ochrony Przeciwpożarowej, obchodzony 15 marca, to doskonała okazja, by przyjrzeć się, jak nowoczesne technologie i regularna diagnostyka pomagają zapobiegać zagrożeniom.


Dziś zaglądamy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Skierniewicach – jednostki, która ma 145-letnią tradycję i od 20 lat działa w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Rozmowa z prezesem OSP Skierniewice, panem Mateuszem Wójcikiem, pokazuje, jak wielopokoleniowe doświadczenie strażaków łączy się z nowoczesnymi technologiami pomiarowymi.

Mateusz Wójcik - Prezes OSP Skierniewice

Strażacy ochotnicy – zawsze w gotowości


OSP Skierniewice to ponad 30 aktywnych strażaków, którzy łączą służbę z codziennym życiem – pracą, nauką i obowiązkami rodzinnymi. Jednak, gdy rozlega się alarm, wszystko inne schodzi na dalszy plan.


„Obecnie służy u nas ponad 30 aktywnych strażaków z badaniami i uprawnieniami. Każdy z nas łączy służbę w OSP z codziennymi obowiązkami zawodowymi lub nauką. Strażacy są na różnych etapach kariery – niektórzy pracują zawodowo, inni uczą się, ale wszyscy są gotowi do działania w chwili, gdy pojawi się alarm, oczywiście jeśli są na miejscu. Nasza codzienna służba jest zróżnicowana i bardzo elastyczna. ”
– mówi pan Mateusz Wójcik.


Oprócz interwencji, strażacy edukują mieszkańców, biorą udział w akcjach społecznych i charytatywnych, a także stale podnoszą swoje kwalifikacje, by być gotowym na każdą sytuację.


“Poza gotowością do interwencji, która jest naszym podstawowym zadaniem, regularnie organizujemy szkolenia, ćwiczenia, a także dbamy o stan techniczny naszego sprzętu. W czasie, gdy nie prowadzimy akcji ratowniczo-gaśniczych, angażujemy się w działalność charytatywną i prewencyjną – m.in. uczestniczymy w akcjach społecznych w naszym mieście. Współpracujemy także z innymi służbami, co pozwala na lepszą koordynację działań i podnoszenie naszych umiejętności.
  – opowiada prezes Wójcik.

Gotowość 24/7 – życie strażaka ochotnika



Druhowie przyznają, że ich praca nie kończy się na gaszeniu pożarów. Organizują szkolenia, dbają o sprzęt, uczestniczą w inicjatywach społecznych i charytatywnych. A kiedy zawyje syrena? Każda sekunda się liczy.


„Typowy dzień strażaka ochotnika zaczyna się od pracy zawodowej lub nauki. Kiedy syrena alarmowa rozbrzmiewa, strażak ochotnik, jeśli to możliwe, natychmiast przerywa swoje codzienne zajęcia i stara się jak najszybciej dotrzeć do remizy. Szybkie przygotowanie się i wyruszenie na akcję to nasz priorytet, aby jak najszybciej i bezpiecznie dotrzeć na miejsce zdarzenia i udzielić pomocy. Po akcji wracamy do jednostki gdzie strażacy czyszczą, uzupełniają i przygotowują sprzęt do kolejnego wyjazdu, następnie wracają do swoich obowiązków zawodowych lub nauki, ale zawsze są gotowi do kolejnego wezwania. To życie, które łączy pasję, odpowiedzialność i gotowość do niesienia pomocy innym w każdej chwili. ”
– mówi pan Mateusz.

Statystyki pożarów – rosnąca liczba interwencji



Dane Komendy Miejskiej PSP w Skierniewicach pokazują, że zagrożeń nie ubywa – wręcz przeciwnie. W 2024 roku odnotowano 1049 zdarzeń, czyli o 18,5% więcej niż rok wcześniej.


„W 2024 roku na terenie działania KM PSP Skierniewice odnotowano 1049 zdarzeń w tym: 263 pożary (25,07%) i 687 miejscowych zagrożeń (65,49%) jednostki straży pożarnej wzywane były również do 99 alarmów fałszywych (9,44%).
– przytacza dane szef skierniewickiego OSP.


„Na podstawie statystyk możemy stwierdzić, iż w ostaniach latach, pożary stanowią ¼ wszystkich zdarzeń. Jeśli chodzi o naszą jednostkę OSP Skierniewce to w minionym roku alarmowani byliśmy 118 razy w tym : pożary 25, miejscowe zagrożenia 32, alarmy fałszywe 6, zabezpieczenie rejonu operacyjnego 55.”


Przeciętnie to prawie trzy zdarzenia dziennie! Wzrost liczby interwencji pokazuje, jak ważne jest inwestowanie w edukację prewencyjną i diagnostykę instalacji elektrycznych.

Najczęstsze przyczyny pożarów – profilaktyka kluczem do bezpieczeństwa


Większość pożarów powstaje przez ludzką nieostrożność, ale wciąż zdarzają się groźne przypadki awarii instalacji elektrycznych.


„Analizując przyczyny powstawania pożarów, należy stwierdzić, że od kilku lat najczęstszymi są nieostrożność dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym oraz nieprawidłowa eksploatacja konstrukcji budowlanych powodująca pożary sadzy w kominie. Jeśli chodzi o pożary spowodowane wadami urządzeń i instalacji elektrycznych, w szczególności przewody, osprzęt oświetlenia, odbiorniki bez urządzeń grzewczych - to według danych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach w roku 2024 stanowiło to 2% wszystkich pożarów w naszym regionie, natomiast nieprawidłowa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych to 2%, wszystkich pożarów których było łącznie 263.”
  – zauważa prezes Wójcik.


Niestety, nieprawidłowa eksploatacja instalacji elektrycznych może prowadzić do tragedii.


„Mieliśmy przypadek, gdzie pożar wybuchł na skutek zwarcia instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym. Ogień rozprzestrzenił się szybko, zajmując część konstrukcji budynku. Konsekwencje były poważne, zarówno materialne, jak i psychiczne dla mieszkańców. Aby zapobiec takim sytuacjom, należy regularnie przeprowadzać kontrolę instalacji elektrycznych, wymieniać zużyte przewody oraz unikać przeciążania obwodów elektrycznych”

– zwraca uwagę pan Mateusz.

Nowoczesny sprzęt pomiarowy – klucz do bezpieczeństwa


Nie tylko szybka reakcja, ale także precyzyjne narzędzia pomagają strażakom skutecznie działać.


„W naszej jednostce podczas akcji gaśniczych używamy różnorodnych przyrządów, takich jak detektor wielogazowy mierzący O2, H2S, CO i gazy palne, kamera termowizyjna czy detektor napięcia prądu przemiennego. Każdy z tych przyrządów pomiarowych pomaga strażakom podejmować odpowiednie decyzje, minimalizować ryzyko oraz skutecznie prowadzić akcje gaśnicze, dbając o bezpieczeństwo zarówno osób poszkodowanych, jak i ratowników.”
– mówi prezes OSP


Kamera termowizyjna pozwala wykryć przegrzewające się instalacje, a detektory gazów pomagają zapobiegać zatruciom i wybuchom.


„Detektory gazów używane są dość często, ponieważ przyrządy te pomagają strażakom monitorować poziom gazów w powietrzu, co zwiększa bezpieczeństwo ich działań i pozwala na szybszą reakcję w przypadku wykrycia niebezpiecznych stężeń. Dzięki detektorom gazów strażacy mogą szybko określić, czy w danym miejscu występuje ryzyko zatrucia lub wybuchu. Są one szczególnie ważne w zamkniętych pomieszczeniach, piwnicach, kanałach wentylacyjnych czy innych trudnych do monitorowania lokalizacjach, gdzie gromadzenie się gazów może być nieoczekiwane i bardzo niebezpieczne.


Kamera termowizyjna to jedno z kluczowych narzędzi wykorzystywanych przez nas, dzięki jej zastosowaniu strażacy mogą skuteczniej i bezpieczniej prowadzić akcje gaśnicze i ratunkowe. Termowizja pomocna jest również w analizie instalacji elektrycznych i rozdzielnic, w celu wykrycia gorących punktów, które mogą prowadzić do pożaru. Korzystanie z kamer IR pozwala na szybsze wykrycie zagrożenia i skuteczniejsze prowadzenie działań ratunkowych. Regularne sprawdzanie instalacji elektrycznych i maszyn elektrycznych w domach i firmach jest bardzo istotne, aby zapobiegać awariom, które mogą prowadzić do pożarów.”

 – stwierdza pan Mateusz Wójcik

Regularne przeglądy instalacji i wzorcowanie mierników – prewencja to podstawa


Pytamy więc prezesa OSP Skierniewice, pana Mateusza Wójcika jakie parametry dla pomiarowców są kluczowe. 


„Kluczowe dla pomiarowców jest sprawdzenie stanu instalacji elektrycznych, jakości przewodów, działanie urządzeń ochronnych, takich jak wyłączniki nadmiarowo-prądowe oraz właściwe podłączenie urządzeń. W ostatnim czasie fotowoltaika czyli technologia, która pozwala na przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą paneli słonecznych staje się coraz bardziej popularna, co wiąże się również z nowymi wyzwaniami, w tym zagrożeniami pożarowymi. Zwiększona liczba instalacji paneli słonecznych w domach, firmach i innych budynkach stwarza ryzyko związane z niewłaściwym montażem, niewłaściwymi materiałami lub brakiem odpowiedniego nadzoru nad systemami. Często popełnianymi błędami są: ignorowanie sygnałów awarii, zaniedbanie konserwacji instalacji elektrycznych oraz stosowanie nieodpowiednich materiałów, które mogą nie wytrzymać obciążenia elektrycznego.”
– zauważa prezes OSP


Regularna kontrola sprzętu to nie tylko obowiązek strażaków – to także klucz do bezpieczeństwa w domach i firmach.


„Tak, regularne wzorcowanie przyrządów pomiarowych jest niezwykle ważne, ponieważ zapewnia ich dokładność i niezawodność. Dzięki temu możemy podejmować odpowiednie decyzje dotyczące interwencji i prewencji.”
– twierdzi prezes Wójcik


Nie tylko strażacy, ale także właściciele budynków powinni regularnie kontrolować swoje instalacje elektryczne, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji.


„Właściciele powinni zadbać o regularne przeglądy instalacji elektrycznych, stosować urządzenia chroniące przed przeciążeniem i unikać pozostawiania urządzeń elektrycznych włączonych na dłuższy czas. Warto zainstalować czujniki dymu i tlenku węgla, a także systemy alarmowe, które w porę poinformują o zagrożeniu. Zauważamy również, że nowoczesne technologie zabezpieczeń, takie jak systemy gaśnicze czy inteligentne systemy monitorowania, znacznie zwiększyły poziom bezpieczeństwa i przyczyniły się do zmniejszenia liczby pożarów.”
– opowiada pan Mateusz Wójcik

Jakie plany na bieżący rok? 


Na koniec strażacy przyznają, że marzą o tym, by profilaktyka była traktowana poważnie przez każdego – od zwykłych mieszkańców po duże firmy. 


„Chcielibyśmy, aby w naszej społeczności rosła świadomość na temat bezpieczeństwa pożarowego i prewencji, natomiast sobie życzymy dalszego rozwoju i nowoczesnego sprzętu. Regularne wzorcowanie mierników i dbałość o stan instalacji elektrycznych to elementy tej układanki, które pomagają nam skutecznie działać.”
– mówi prezes OSP


Ciężka praca i gotowość do wyjazdu to tylko część ich misji. Chcą widzieć efekty również w postaci zmniejszania liczby pożarów oraz rosnącej odpowiedzialności właścicieli nieruchomości.


Doświadczenia druhów z OSP Skierniewice dowodzą, że profilaktyka to najsilniejsza broń przeciw żywiołowi ognia. Obejmuje ona zarówno edukację i regularne przeglądy instalacji, jak i korzystanie z dokładnego, wzorcowanego sprzętu pomiarowego


Kamerom termowizyjnym, detektorom gazów i innym urządzeniom musimy ufać w stu procentach, ponieważ od ich wskazań zależy nie tylko skuteczność akcji, ale też bezpieczeństwo ratowników i osób postronnych. 


Laboratorium Merserwis wychodzi naprzeciw tym potrzebom, zapewniając profesjonalne wzorcowanie przyrządów pomiarowych dla branży instalacyjnej, przemysłowej, ratowniczej i wielu innych. 


Nasza oferta obejmuje również sprzedaż nowoczesnych mierników, detektorów i kamer IR, przydatnych przy diagnostyce instalacji elektrycznych, rozdzielnic, stacji ładowania czy fotowoltaiki. 


Dzięki temu każdy – czy to strażak ochotnik, czy właściciel firmy – może zadbać o najlepsze narzędzia i pewność pomiarów. 



Nie czekaj na pożar – działaj już dziś!


Każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa. Sprawdzaj instalację, dbaj o sprzęt pomiarowy i pamiętaj – lepiej zapobiegać niż gasić!


Druhowie z OSP Skierniewice ryzykują życie, by chronić innych, ale skuteczna profilaktyka zaczyna się od nas samych. Dziękujemy za rozmowę panu Mateuszowi Wójcikowi, prezesowi OSP Skierniewice, który wprowadził nas w szczegóły pracy strażaka ochotnika.


? Dziękujemy strażakom za ich służbę i poświęcenie. Życzymy Wam jak najmniej interwencji i bezpiecznych powrotów do domu! ??



Kamery termowizyjne dla Straży Pożarnej

Hikmicro FB21

  • Możliwość pracy w temperaturze 115 st. C
  • Rozdzielczość obrazu termowizyjnego 256 x 192 px
  • Wysoka prędkość odświeżania obrazu: 25 Hz
  • Duży wyświetlacz, ekran 3.2’’
  • Automatyczne znaczniki na ekranie (temperatura maks. i min., temperatura w centralnym punkcie)
  • Wbudowana kamera obrazu rzeczywistego
  • 5-letnia gwarancja



Hikmicro FT31

  • Możliwość pracy w temperaturze 260 st. C 
  • Zakres mierzonej temperatury: do 1200 st. C 
  • Szczelność IP67
  • Wysoka rozdzielczość obrazu termowizyjnego 384 x 288 px
  • Bardzo wysoka prędkość odświeżania obrazu: 60 Hz
  • Duży wyświetlacz, ekran 4.3’’
  • Automatyczne znaczniki na ekranie (temperatura maks. i min., temperatura w centralnym punkcie) 
  • Czas uruchomienia: 5 sekund
  • 5-letnia gwarancja

Kamera termowizyjna to jedno z kluczowych narzędzi wykorzystywanych przez nas, dzięki jej zastosowaniu strażacy mogą skuteczniej i bezpieczniej prowadzić akcje gaśnicze i ratunkowe.

Mateusz Wójcik
Prezes OSP Skierniewice