22 831 25 21 | 831 42 56

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przegląd aparatury do kalibracji temperatury, część 1/3

Temperatura to najczęściej towarzysząca nam i łatwa w postrzeganiu wielkość fizyczna.


O ile na co dzień, dokładny pomiar temperatury nie stanowi istotnego czynnika, o tyle w zastosowaniach komercyjnych, laboratoriach, przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, półprzewodnikach czy branży B&R, sytuacja jest zupełnie odmienna.

Kalibracja temperatury w laboratorium Merserwis

Wzorcowanie i kalibracja temperatury w laboratorium Merserwis

W przytoczonych branżach, różnica 0,1 °C może wpływać negatywnie na proces, technologię czy niepewność pomiarową (w przypadku laboratoriów wzorcujących). 


Wszędzie gdzie temperatura jest krytycznym procesem, musimy być pewni że przyrządy pomiarowe zapewniają dokładne odczyty.


Aby to umożliwić, niezbędne jest wykonywanie regularnej weryfikacji, wzorcowania lub adiustacji - zapewniając zachowanie spójności pomiarowej temperatury.

Wzorcowanie temperatury w laboratorium Merserwis

Kalibracja mierników temperatury za pomocą kalibratorów temperatury Presys

Co to jest kalibrator? 


Jest to przyrząd, stosowany w metrologii jako wzorzec. Przeważnie jest to urządzenie działające jako źródło (zadajnik) lub urządzenie pomiarowe (miernik), wartości wzorcowej, gwarantujący dużą dokładność i stabilność.


W artykule przedstawimy różne rodzaje aparatury do sprawdzania i kalibracji temperatury.


Czym są kalibratory temperatury na suchy wkład?


Kalibratory temperatury (dry block) to przenośne urządzenia zapewniające stabilną temperaturę. Tego typu kalibrator, może być używany do wzorcowania szerokiej gamy czujników temperatury.


Jego działanie polega na zastosowaniu wbudowanego generatora temperatury (grzałka lub ogniwa Peltiera), które po wybraniu docelowej wartości temperatury regulują odpowiednie temperaturę wkładu.


Wzorcowany czujnik umieszczamy w otworze wkładu, aby uzyskał on analogicznie jak ustawioną w piecyku wartość. 

Merserwis - Presys TA-1200P - Piecyki kalibracyjne

Firma Presys oferuje także piecyki kalibracyjne do wysokiej temperatury

Zakres możliwej do sprawdzania temperatury jest dosyć znaczący w zakresie -60°C +1200°C.


Piece tego typu mogą być dodatkowo wyposażone w funkcje sprawdzania sygnałów elektrycznych z czujnika.

Merserwis - Presys T-45 - Piecyk kalibracyjny temperatury

Oferta pieców kalibracyjnych w Merserwis

Co to jest łaźnia wodna do wzorcowania czujników temperatury?


Wodne łaźnie laboratoryjne to kalibratory temperatury, zapewniające wysoce stabilne i jednolite środowisko temperaturowe, kluczowe przy kalibracji czujników temperatury, takich jak termopary, czujniki RTD (rezystancyjne) i termistory. 


Łaźnie wodne zbudowane są tak, że ciecz (w postaci wody lub oleju) które je wypełnia podlega nieustannemu mieszaniu, aby zapewnić wysoką jednorodność. Stosowane rodzaje cieczy są zależne od wymaganego zakresu temperatury albo wzorcowanego czujnika. 

Merserwis - Łaźnia wodna - Kambic

Istnieją też łaźnie cyrkulacyjne zarówno na temperatury ujemne, jak i dodatnie, ale zakres dodatnich temperatur jest niższy niż pieców na suchy wkład. Łaźnie wodne wyposażone są w zbiornik od 7 do nawet 200 litrów, co sprawia, że jest idealna do pomiaru wielu czujników jednocześnie.

Merserwis - Laboratoryjne łaźnie wodne - Kambic

Oferta łaźni wodnych w Merserwis

Co to jest piec rurowy?


Wysokotemperaturowy piec rurowy, stanowi modyfikację standardowych kalibratorów temperatury. Piec wysokotemperaturowy (piec rurowy) używany jest do kalibracji termopar przemysłowych, gdzie wymagana jest temperatura rzędu 1500°C.


Piec rurowy zapewnia kontrolowane środowisko do precyzyjnej kalibracji bardzo wysokich wartości temperatury.

Merserwis - Piec rurowy - Presys

Ze względu na wysoki zakres temperatur pracy, większość pieców wysokotemperaturowych posiada wykonanie poziome, co pozwala na lepszą dystrybucję ciepła. Z tego powodu, nazywane są piecami rurowymi. Piece wysokotemperaturowe często wyposażone są w więcej niż jedną strefę grzewczą, aby zapewnić dokładny i jednorodny rozkład ciepła.

Oferta pieców rurowych w Merserwis

Skomentuj jako pierwszy(a)