22 831 25 21 | 831 42 56

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Analizatory spalin KIGAZ serii 100 i 150 firmy Sauermann

Analizatory spalin KIGAZ serii 100 i 150 firmy KIMO. Analizatory spalin KIGAZ firmy KIMO umożliwiają maksymalizację wydajności i redukcję emisji zanieczyszczeń systemów ogrzewania.


Firma KIMO zaprojektowała serię analizatorów spalin KIGAZ, na którą składają się analizatory KIGAZ 100 oraz KIGAZ 150 posiadające dwie cele pomiarowe - O2 oraz CO-H2 (z kompensacją H2), zaprojektowane z myślą o profesjonalnych instalatorach oraz konserwatorach kotłów. W ofercie KIMO dostępna jest także seria KIGAZ 200: z celami O2, CO-H2 z opcją rozbudowy o NO/NOX i CH4 oraz KIGAZ 300: z celami O2, CO-H2 z opcją rozbudowy o NO/NOx, NO2, albo SO2 oraz CH4 przeznaczoną dla najbardziej wymagających użytkowników.

Instalatorzy oraz konserwatorzy kotłów grzewczych wybierając analizator spalin kierują się możliwością przeprowadzenia w prosty sposób szybkich i dokładnych pomiarów zapewniających pełną analizę spalin. Nie mniej istotną kwestią jest zgodność z wymaganiami określonych norm oraz niezawodność i powtarzalność pomiarów.

Na rynku dostępnych jest wiele analizatorów spalin, jednak jednym z najważniejszych, a jednocześnie podstawowych parametrów świadczącym o ich użyteczności jest rodzaj zastosowanych cel pomiarowych, gdzie występują dwa typy:

  • O2 oraz CO (bez kompensacji H2) (wymagania norm EN 50379-1, EN 50379-3)
  • O2 oraz CO-H2 (z kompensacją H2): (wymagania norm EN-50379-1, EN-50379-2)


Do w pełni profesjonalnych analizatorów zaliczają się wyłącznie te, posiadające drugiego typu cele (z kompensacją H2), gwarantujące zgodność z najwyższymi wymaganiami. Wszystkie analizatory spalin KIGAZ produkowane przez KIMO (w tym prezentowane KIGAZ 150 i KIGAZ 100) występują wyłącznie z celami z kompensacją H2, a ich zgodność z normami EN 50379-1 oraz EN 50379-2 została potwierdzona przez niezależny ośrodek certyfikacji TÜV SÜD. Polskie odpowiedniki tych norm to odpowiednio PN-EN 50379-1, PN-EN 50379-2 oraz PN-EN 50379-3.

Budowa

Analizatory spalin KIGAZ 150 oraz KIGAZ 100 posiadają szereg udogodnień, usprawniających pracę każdego instalatora. Specjalnie zaprojektowana ergonomiczna obudowa w standardzie wyposażona jest w gumową osłonę (holster) chroniąca przed upadkiem oraz wbudowany magnes umożliwiający przytwierdzenie jej do metalowych powierzchni zwalniając obie ręce do pomiarów. Duży, podświetlany monochromatyczny (KIGAZ 150) albo duochromatyczny (KIGAZ 100) ekran LCD o dużym kontraście, który jednocześnie wyświetla kilka wartości, wraz z ergonomicznie rozmieszczonymi przyciskami na panelu czołowym pozwalają na szybką i łatwą obsługę. Menu mierników posiada polską wersję językową i zostało zaprojektowane tak, aby w szybki i łatwy sposób uzyskać dostęp do menu pomiarów oraz konfiguracji analizatora. Analizatory zasilane są z akumulatorów, które pozwalają na 10h ciągłej pracy.

Na dole obudowy znajdują się króćce podłączeniowe do pomiaru ciśnienia (wbudowany manometr) oraz trzy gniazda do podłączenia pomiaru: temperatury, ciśnienia i analizy spalin – połączone wężykiem z sondą (KIGAZ 150) albo za pomocą jednego zintegrowanego gniazda, do pomiaru: temperatury, ciśnienia i analizy spalin - połączone wężykiem z sondą (KIGAZ 100). Przewód podłączeniowy sondy został wyposażony w syfon/odstojnik kondensatu, a wyprofilowana do kształtu dłoni rękojeść sondy, została wyposażona w 180 mm końcówkę sondy spalin z przestawnym ogranicznikiem. Dodatkowo czujniki pomiarowe chronione są przed uszkodzeniem w czasie pomiaru przez automatyczne zatrzymanie pompki ssącej - jeśli wykryte zostaną zbyt wysokie stężenia w spalinach.

W górnej części obudowy znajduje się gniazdo do podłączenia zewnętrznych sond z gniazdem PS/2 do pomiarów w otoczeniu i sond temperatury PT 100 oraz w analizatorze KIGAZ 100 dodatkowo gniazdo do podłączenia sondy termoparowej, np. do pomiaru ciepłej wody użytkowej (CWU). W KIGAZ 150 gniazdo to znajduje się na dole obudowy i jest wspólne dla sondy spalin, ale można wykorzystać gniazdo analogicznie jak w KIGAZ 100. 

Pomiary


Analizatory spalin KIGAZ 150 oraz KIGAZ 100 zostały wyposażone w kompleksowy zestaw funkcji pomiarowych, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających instalatorów i konserwatorów. Dzięki temu, nie ma konieczności posiadania kilku osobnych przyrządów pomiarowych.


Analiza spalin


W celu zwiększenia dokładności analizy spalin do pamięci wprowadzono charakterystykę 15 różnych rodzajów paliw wykorzystywanych do zasilania kotłów. Użytkownik ma także możliwość wprowadzenia parametrów innych paliw. Dzięki temu analizatory umożliwiają dokładny pomiar O2 (0-21%) oraz CO-H2 (0-8000 ppm), temperatury spalin, wydajności 0-120%, a także wartości obliczane: stratę, nadwyżkę powietrzna (λ), niższą wydajność (ηt), wyższą wydajność (ηs) (kondensację).

Pomiar ciśnienia

Analizatory posiadają wbudowany manometr, który pozwala na pomiar ciśnienia ciągu oraz pomiar ciśnienia różnicowego instalacji. Eliminuje to konieczności posiadania osobnego manometru.

Pomiary w otoczeniu


Do gniazda PS/2 znajdującego się w górnej części obudowy, można podłączyć opcjonalnie: zewnętrzną sondę do pomiaru temperatury, sondę stężenia CO i temperatury otoczenia SCOT, sondę stężenia CO2 i temperatury otoczenia SCO2T, sondę wycieku gazów SDFG oraz sondę umożliwiającą pomiar temperatury CWU: SKCT (KIGAZ 150 podłączenie w dolnej części).


Pomiary dodatkowe


Analizator pozwala na dodatkowe pomiary takie jak: pomiar prądu jonizacji kotła, opcjonalną sondą SCI, szczelności instalacji gazowej za pomocą opcjonalnego zestawu KED, na który składa się zawór z pompką, wężyki oraz króćce o różnej średnicy oraz analizę przeźroczystości spalin opcjonalną, zewnętrzną sondą z pompką sadzy PMO.


Pamięć i oprogramowanie dla PCAnalizatory wyposażone są w dużą pamięć o rozmiarze 2GB, która pozwala na zapis 100 000 wyników pomiarowych. Komunikacja z komputerem PC wyposażonym w system Windows odbywa się za pośrednictwem USB lub opcjonalnie: bezprzewodowo za pomocą Bluetooth. Analizatory dostarczane są z oprogramowaniem LIGAZ w języku polskim w standardzie. Oprogramowanie to pozwala na konfigurację analizatora, zarządzanie bazą klientów i ich kotłów, ustawianie przypomnienie o zbliżającej się kalibracji, zarządzanie danymi skopiowanymi z pamięci analizatorów oraz wydrukiem tabeli z pomiarów. Dostępna jest opcjonalnie rozszerzona wersja programu LOGAZ wzbogacona o wydruk dokładnych raportów, tworzenie kalendarza planowanych przeglądów dla klientów oraz współpracę z analizatorem w trybie ONLINE.


Wyposażenie standardoweKażdy z opisanych analizatorów wyposażony jest w zestaw podstawowy umożliwiający niezwłoczne rozpoczęcie pomiarów natychmiast po zakupie. Składa się on z: analizatora w gumowej osłonie wraz z trwałymi celami pomiarowymi O2 (2 lata) i CO-H2 (2-3 lat) i kompletnej sondy spalin z uchwytem, końcówką, odstojnikiem i przewodem podłączeniowym, torby transportowej, zasilacza sieciowego, świadectwa producenta, zestawu do pomiaru ciśnienia różnicowego (wężyki silikonowe i króćce) oraz oprogramowania LIGAZ.


Konserwacja i serwis


W przypadku konieczności wymiany cel pomiarowych, analizator zaprojektowano tak, aby czynność ta mogła być wykonana przez użytkownika bez konieczności ingerencji serwisu. Warto zauważyć, że koszt zakupu cel jest stosunkowo niski w porównaniu z cenami spotykanymi w innych podobnych analizatorach, co nie jest obojętne jeśli chodzi o koszt obsługi analizatora w długim okresie eksploatacji.

Dodatkowo wszystkie nowe analizatory spalin KIMO z serii KIGAZ oferowane są ze specjalną gwarancją ciągłości pracy, dzięki czemu w przypadku konieczności wykonania naprawy lub kalibracji w okresie gwarancyjnym, udostępniany jest nieodpłatnie analizator zastępczy na okres wykonania usługi.