22 831 25 21 merserwis@merserwis.pl

Wzorcowanie testerów wycieku czynników chłodniczych

W tym artykule informujemy o możliwości wykonania usługi wzorcowania (kalibracji lub błędnie legalizacji) mierników oraz testerów wycieku czynników chłodniczych, gazów chłodniczych oraz mieszanek chłodniczych węglowodorowych HFC, CFC oraz obowiązku posiadania dokumentu potwierdzającego dokładność testerów wycieku czynników chłodniczych. W związku z oczekiwaniami naszych Klientów, pragniemy poinformować, że od maja 2016 roku Laboratorium Merserwis świadczy usługę wzorcowania / sprawdzenia czułości testerów wycieku gazu chłodniczego.

Wzorcowanie detektora wycieku (kalibracja) wykonywane jest dla przyrządów posiadających wyświetlacz wskazujący precyzyjnie wartość (rezultatem jest świadectwo wzorcowania). Sprawdzenie detektora wycieku wykonywane jest dla przyrządów posiadających bargraf (wyświetlacz diodowy) wskazujący określony poziom wycieku (rezultatem jest świadectwo sprawdzenia).

Badanie wykonywane jest na specjalnym stanowisku laboratoryjnym, wyposażonym w specjalistyczny kalibrator posiadający aktualne świadectwo wzorcowania. Badanie mierników wycieku chłodziwa wykonywane jest czynnikiem chłodniczym oznaczonym R 134A w zakresie czułości: 2 - 14 gram / rok. Oferujemy także w sprzedaży nowe testery wycieku gazów chłodniczych HFC, CFC, HCFC posiadające dokument potwierdzający ich zdolność do wykrywania wycieku od 5 gram na rok.


Dlaczego wykonuje się pomiar wycieku czynnika chłodniczego?


Czynnik chłodniczy (gaz chłodniczy) stosowany jest we wszelkiego typu urządzeniach chłodniczych. Czynnik służy do pobierania ciepła z obiektu chłodzonego wykorzystując zjawisko parowania pod ciśnieniem, a następnie po przetransportowaniu tego ciepła na zewnątrz obiektu, emisji ciepła do otoczenia wykorzystując zjawisko skraplania.

Czynniki (gazy) chłodnicze to różnego rodzaju węglowodory i oznaczone są identyfikatorami zgodnie z normą ISO 817, np. R134a, R410A

Kategorie czynników chłodniczych:
CFC: chlorofluorowęglowodory (R12)
HCFC: wodorochlorofluorowęglowodory (R22, R401A, R402A)
HFC: wodorofluorowęglowodory (R134a, R404a, R407a)

Ponieważ emisja czynników chłodniczych do atmosfery powoduje zubożanie warstwy ozonowej chroniącej ziemską atmosferę od lat podejmuje się szereg działań zmierzających do ograniczenia ich emisji.

Pomimo, że przepisy regulujące emisję tych czynników obowiązują już od dłuższego czasu, dopiero od 2016 roku zaczęto przywiązywać do nich większą uwagę (wprowadzenie tzw. Ustawy F-gazowej).

Przepisy regulujące weryfikacje wycieku

Sposób postępowania, konserwacji i weryfikacji stanu czynników chłodniczych zostały w szczególności określone w poniższych przepisach:
  • USTAWA z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.
  • ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 1005/2009 z dnia 16 września 2009 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową.
Testery szczelności instalacji chłodniczych (testery wycieku czynników chłodniczych) muszą obowiązkowo posiadać dokument potwierdzający ich zdolność do wykrywania wycieku czynników chłodniczych w ilości od 5 gr/rok.

KIMO DF110 Detektor gazów chłodniczych, detektor wodoru

Czułość testerów wycieku czynników chłodniczych musi być dodatkowo weryfikowana raz na okres 12 miesięcy (obowiązek zapisany w wyżej wymienionym rozporządzeniu). Brak dokumentu potwierdzającego taką czułość dla nowych i używanych testerów może doprowadzić do nałożenia kary administracyjnej. Obowiązkiem weryfikacji stanu instalacji zawierającej czynnik chłodniczy zostały objęte wszystkie przedsiębiorstwa która dysponują urządzeniami wyposażonymi w czynnik chłodniczy oraz je serwisujące.

Takimi urządzeniami są m.in.
  • klimatyzacje budynkowe
  • klimatyzacje samochodowe
  • pompy ciepła
  • chłodnie samochodowe
  • zamrażarki
  • lodówki
Oznacza to, że praktycznie każde przedsiębiorstwo zobowiązane jest do wykonywania pomiaru szczelności instalacji posiadających czynnik chłodniczy lub zlecenia tych prac firmie zajmującej się konserwacją tych urządzeń i przedstawienia aktualnych badań przyrządu sprawdzającego taką szczelność.


 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 11 lipiec 2022 09:35
dotpay merserwis

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze


Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00