22 831 25 21 merserwis@merserwis.pl

Współpraca smartfonów i tabletów z miernikami Metrel

Google Android i mierniki firmy Metrel
Coraz częściej na rynku pojawiają się aplikacje pozwalające na współpracę różnego typu aparatury kontrolno-pomiarowej ze smartfonami lub tabletami. Wiele osób podchodzi dosyć sceptycznie do tych nowości, twierdząc, że nie mają one praktycznego zastosowania.

EuroLink Android

Okazuje się jednak, że oprogramowanie takie staje się coraz bardziej fachowe i użyteczne. Jego funkcjonalność nie ogranicza się już tylko do możliwości podglądu danych, ale bardzo często pozwala na zaawansowaną analizę pomiarów, edycję danych czy nawet tworzenie raportów z przeprowadzonych badań, znacznie ograniczając nakłady pracy konieczne do wykonania po pomiarach.

Co więcej, oprogramowanie, które dotychczas oferowane było głównie jako wyposażenie droższych przyrządów pomiarowych, jak analizatory jakości energii czy kamery termowizyjne, jest coraz częściej dostępne dla aparatury stosowanej na co dzień, jak chociażby rejestratorów temperatury i wilgotności, multimetrów i mierników cęgowych, mierników instalacji czy testerów urządzeń elektrycznych.

Takie oprogramowanie pracujące na platformie Android zaprezentowała dla swoich urządzeń firma Metrel. Są to trzy aplikacje: EuroLink Android do mierników instalacji elektrycznych, EuroLink PV do mierników instalacji fotowoltaicznych oraz PATLink do testerów bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych. Każdy z programów komunikuje się z miernikami Metrel, zawierającymi wbudowany moduł Bluetooth i współpracującymi z zewnętrznym adapterem Bluetooth.

Możliwości

Pierwszy z programów, EuroLink Android, pozwala na odczyt i podgląd wartości zmierzonych miernikami instalacji typu Eurotest oraz edycję struktury danych w formie drzewa z możliwością zmiany nazwy każdego poziomu za pomocą klawiatury, zamiany mowy na tekst, dodaniem notatek tekstowych, zdjęć (np. uszkodzonego gniazda) lub nagrania komentarza głosowego.

Oprogramowanie rozpoznaje i obsługuje także kody paskowe i QR, które można wykorzystać do opisania każdego gniazda, a następnie przyspieszyć ich identyfikację przez odczyt kamerą telefonu kodu z ich nazwą i umieszczenie danych w strukturze instalacji. Aplikacja pozwala ponadto na znaczące skrócenie przygotowania raportu z pomiarów, które po edycji w terenie można ograniczyć do opisania wniosków końcowych i oceny badań.

Metrel Eurolink PV


Kolejne oprogramowanie - EuroLinkPV, współpracuje z miernikami instalacji fotowoltaicznych i pozwala na zarządzanie danymi oraz wprowadzenie charakterystyki technicznej badanego panelu lub paneli. Po odczycie danych pomiarowych z miernika pozwala na niezwłoczne dokonanie oceny i porównania krzywej I/U deklarowanej przez producenta panelu w stosunku do wartości zmierzonych.

Ostatni z programów - PATLink, pozwala na kontrolę i sterowanie z poziomu smartfonu mierników do testowania bezpieczeństwa elektrycznego urządzeń przenośnych, w tym tworzenie sekwencji pomiarowych, uruchamianie sekwencji i pojedynczych pomiarów, edycję bazy testowanych urządzeń wraz z odczytem numeru seryjnego urządzenia z naklejek z kodem paskowym lub QR.

Rozpoznany kod może także posłużyć do uruchomienia stosowanej dla tego przyrządu sekwencji pomiarowej w celu maksymalnego skrócenia czasu badania. Po wykonaniu pomiarów smartfon może skomunikować się przez Bluetooth z drukarką typu Zebra i zlecić wydruk naklejki z oceną wyniku, nazwą i numerem urządzenia oraz datą przeprowadzenia testu.

Wszystkie przedstawione programy Metrel na platformę Android dostępne są w sklepie Google Play, a do pełnej współpracy z miernikami wymagają podania kodu dostępu.

EuroLink Android w sklepie Google Play
EuroLinkPV w sklepie Google Play
PATLink w sklepie Google Play

Artykuł został opublikowany w "Elektronik - Magazyn elektroniki profesjonalnej" 9/2014
Ostatnio zmienianywtorek, 12 lipiec 2022 14:28
dotpay merserwis

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze


Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00