22 831 25 21 merserwis@merserwis.pl

Kontrola temperatury szczepionek - Lascar

Rejestratory Lascar EasyLog z serii VAC to idealne rozwiązanie do kontroli warunków, w jakich przechowywane są szczepionki. Są to niedrogie, niezależne urządzenia z interfejsem USB i WiFi, które pozwalają na stały monitoring temperatury szczepionek. Rejestratory są wyposażone w sondy do butelek z glikolem. Zastosowane czujniki są wysokiej dokładności, a do każdego urządzenia istnieje możliwość wystawienia świadectwa wzorcowania.


Monitoring temperatury szczepionekZgodnie z poradnikiem przechowywania i użytkowania szczepionek, wydanym przez agencję rządu Stanów Zjednoczonych CDC, Centers for Disease Control and Prevention, jeśli łańcuch chłodniczy zostanie przerwany, może dojść do obniżenia skuteczności działania szczepionki.

Wiele szczepionek zawiera żywe komórki, dlatego też podczas przechowywania przez dłuższy okres czasu muszą one być umieszczone w odpowiednim zakresie temperatur, aby zapobiec ich degradacji. Szczepionki, które znalazły się w warunkach poza zakresem odpowiednich temperatur, szybko tracą swoją skuteczność. Może to spowodować, że u pacjentów nie rozwinie się odporność i nie uzyskają dostatecznej ochrony przed chorobą.

Wymóg stałej kontroli temperatury szczepionki doprowadził do rozwoju łańcucha chłodniczego: procedury przechowywania, transportu i monitorowania warunków środowiskowych, które zapewniają ochronę od momentu wytworzenia produktu, aż do momentu podania go pacjentowi. Jednak obecne środki przechowywania i monitorowania łańcucha chłodniczego mogą nie być wystarczające, aby sprostać ekstremalnie niskim temperaturom wymaganym dla niektórych szczepionek.


Temperatury przechowywania szczepionekWiele powszechnie stosowanych szczepionek wymaga przechowywania w lodówce w temperaturze od +2 do +8°C, które szybko ulegają uszkodzeniu w przypadku zamrożenia. Są to między innymi szczepionki przeciwko grypie, błonicy i tężcowi. Niektóre szczepionki mogą być mrożone, a są też takie, które wymagają przechowywania w temperaturze od -15 do -50°C (+5 do -58°F). Są to np. szczepionki MMR lub przeciw ospie wietrznej.

Wraz z rozwojem nauki pojawiają się szczepionki, które wymagają przechowywania w jeszcze niższych temperaturach. W 2019 roku zatwierdzono do użytku pierwsze skuteczne szczepionki przeciwko Eboli, które wymagają przechowywania w temperaturze -60°C. Niektóre z pionierskich szczepionek na Covid-19, opracowywanych obecnie przez firmy Pfizer i Moderna, mogą wymagać przechowywania w temperaturze -80°C.

Są to nowoczesne szczepionki mRna, wykorzystujące sekwencję kwasu rybonukleinowego (RNA) kodującego białka wirusa. Tradycyjne szczepionki składają się z małych lub atenuowanych dawek patogenu wywołującego chorobę lub produkowanych przez niego białek, które są wprowadzane do organizmu w celu wytworzenia odpowiedzi immunologicznej. Z kolei szczepionki mRNA oszukują organizm w procesie produkcji niektórych białek wirusowych. Jedną z ważnych korzyści jest fakt, że proces produkcji szczepionek mRNA jest znacznie szybszy, co jest istotnym czynnikiem w walce z Covid-19.

Utrzymanie łańcucha chłodniczego w tych ekstremalnie niskich temperaturach wymaga specjalnych procedur pakowania i przenoszenia. Stanowią one również wyzwanie dla monitorowania stanu szczepionek.


Kontrola temperatury szczepionek głęboko mrożonych
Za poradnikiem CDC: Każda jednostka przechowująca szczepionki musi być wyposażona w urządzenie do monitorowania temperatury. Dokładna historia warunków temperaturowych, która odzwierciedla rzeczywistą temperaturę szczepionki, jest krytyczna dla ich ochrony.

Zastosowanie cyfrowych rejestratorów danych jest zatwierdzoną metodą monitorowania temperatury przechowywania szczepionki. Jednak wiele z obecnie stosowanych rejestratorów monitorujących szczepionki przechowywane w warunkach głęboko mrożonych nie jest w stanie dokonać dokładnych pomiarów lub może nie działać w ogóle. Kluczowym czynnikiem ograniczającym dla rejestratorów danych w niskich temperaturach jest rodzaj zastosowanego czujnika pomiarowego.

Wiele rejestratorów szczepionek wykorzystuje czujniki termistorowe, w których temperatura określana jest na podstawie zmiennego oporu elektrycznego. Oferują one wysoką dokładność nawet na poziomie ±0,1°C, ale nie pracują poniżej -60°C. Dla tak ekstremalnie niskich temperatur należy używać sondy termoparowej.

Termopary są to czujniki temperatury złożone z dwóch różnych metali (materiałów przewodzących). Pod wpływem różnicy temperatury powstaje proporcjonalna do niej siła elektromotoryczna. Na podstawie tej różnicy potencjałów określana jest temperatura. Chociaż termopary nie są tak dokładne jak termistory, to mogą mierzyć temperatury aż do -200°C. Są więc najbardziej odpowiednie do monitorowania ekstremalnie niskich temperatur.W czasie ogólnoświatowych oczekiwań służby zdrowia na przyjęcie szczepionki na Covid-19, należy zapewnić odpowiednie procedury dotyczące przechowywania monitorowania temperatury szczepionek. Poleganie na aktualnie wykorzystywanych rozwiązaniach może nie być wystarczające. Szczególną uwagę należy zwrócić na zachowanie nieprzerwanego łańcucha chłodniczego.

Lascar Electronics oferuje szereg cyfrowych rejestratorów danych przeznaczonych do monitorowania temperatury szczepionek, w tym modele odpowiednie dla temperatur kriogenicznych.


Cechy i funkcje rejestratorów Lascar przeznaczonych dla szczepionek

 • Wysokie/niskie alarmy przy przekroczeniu temperatury
 • Wyświetlanie temperatury bieżącej, minimalnej i maksymalnej
 • Przycisk resetowania dla odczytów minimalnych i maksymalnych
 • Wskaźnik niskiego poziomu baterii
 • Dokładność ±0,1°C
 • Pamięć wewnętrzna nawet do 250 000 zapisów
 • Nadpisywanie pomiarów, gdy pamięć jest pełna
 • Odłączana sonda z buforem temperaturowym
 • Możliwość ustawienia częstotliwości zapisu pomiarów
 • W opcji z magnesem do montażu, np. na lodówce
Zestawy do monitorowania szczepionek Lascar EL-WiFi-VAC i EL-WiFi-VAC2 (z dwiema sondami) umożliwiają zdalne kontrolowanie temperatury za pomocą WiFi. Korzystając z chmury EasyLog Cloud można mieć podgląd wielu rejestratorów EL-WiFi w dowolnej lokalizacji, z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu lub z poziomu aplikacji EasyLog Cloud dla Apple i Androida.


Konfiguracja jest prosta. Podłącz czujnik do swojej sieci WiFi za pomocą bezpłatnego oprogramowania, umieść butelkę z glikolem w miejscu przechowywania szczepionki i przymocuj rejestrator na zewnątrz lodówki lub zamrażarki. Dane mogą być przeglądane zdalnie w chmurze EasyLog Cloud lub za pomocą PC podłączonego do tej samej sieci lokalnej.

       
 Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze  Zdalne zarządzanie wszystkimi rejestratorami danych  Możliwość podłączenia
wielu użytkowników o zróżnicowanych uprawnieniach
Zaawansowane ustawienia powiadomień
Jedno konto dla rejestratorów z wielu lokalizacji Podgląd i analiza danych
za pomocą zaawansowanych funkcji graficznych
Łatwy dostęp do danych z dowolnego miejsca Śledzenie zdarzeń
i aktywności za pomocą szczegółowego rejestru zdarzeń


Rejestratory Lascar z serii EL-WiFi to sprawdzone i z powodzeniem stosowane na całym świecie rozwiązanie do bezprzewodowego monitoringu parametrów środowiskowych. Dzięki zastosowaniu w modelu EL-WiFi-VAC sondy temperatury z buforem glikolowym, firma Lascar stworzyła idealne urządzenie do kontroli temperatury szczepionek. Dostęp do danych jest możliwy za pomocą sieci Wi-Fi, a wyniki pomiarów można przeglądać z dowolnego urządzenia podłączonego do tej samej sieci, np. ze smartfonu, tabletu lub komputera PC. Korzystając z usługi EasyLog Cloud podgląd danych jest również możliwy z dowolnego miejsca na świecie. Urządzenie EL-WiFi-VAC jest dostarczane ze świadectwem wzorcowania sporządzonym dla temperatury 2 i 8°C.


Bezprzewodowy rejestrator nowej serii EL-WiFi-VACX, z wbudowanym sygnalizatorem akustycznym i diodami LED, umożliwia zdalne monitorowanie temperatury szczepionek i zbieranie danych za pomocą sieci WiFi, które można oglądać z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu, w tym smartfonu, tabletu lub komputera PC, poprzez chmurę EasyLog Cloud. Istnieje możliwość ustawienia alarmów i powiadomień e-mail, gdy temperatura w lodówce lub zamrażarce stanie się zbyt wysoka lub zbyt niska. Z rejestratorem dostarczana jest wymienna sonda temperatury z buforem glikolowym, która zapewnia bardzo dokładne i wiarygodne wyniki pomiarów. W przypadku utraty połączenia WiFi urządzenie może przechować ponad 250.000 wyników pomiarów w pamięci wewnętrznej (max 30 dni z interwałem logowaniem co 10 sek.) i automatycznie przesyła je do chmury po ponownym podłączeniu.


Lascar EL-USB-VAC to przenośny, zasilany bateryjnie rejestrator danych, który mierzy i przechowuje odczyty temperatury w pamięci do momentu pobrania ich przez USB. Łatwy do skonfigurowania, wystarczy podłączyć go do komputera i za pomocą darmowego oprogramowania konfiguracyjnego Lascar nadać urządzeniu nazwę, ustawić częstotliwość próbkowania, wybrać alarmy wysokie i niskie oraz czas rozpoczęcia rejestrowania. Umieść butelkę z glikolem w miejscu przechowywania szczepionki, a na zewnątrz lodówki lub zamrażarki przymocuj rejestrator za pomocą uchwytu z magnesem znajdującym się w opakowaniu. Wystąpienie alarmu jest sygnalizowane przez migającą czerwoną diodę LED. W takim przypadku, należy podłączyć urządzenie do portu USB komputera i pobrać dane w formacie .txt za pomocą oprogramowania. Dane mogą być przeglądane w formie graficznej lub tabelarycznej.


Urządzenie Lascar EL-GFX-VAC2 jest programowane za pomocą tego samego prostego oprogramowania konfiguracyjnego, co rejestrator USB. Dwukanałowy rejestrator, który przechowuje ponad 250.000 odczytów, posiada ekranowy wyświetlacz pokazujący maksymalny, minimalny i ostatni zapis, a także wykres zebranych danych. Przyciski pozwalają na uruchomienie, zatrzymanie i ponowne uruchomienie rejestratora w terenie, a alarmy mogą być sygnalizowane zarówno za pomocą diody LED, jak i sygnałów dźwiękowych. Dwa kanały pozwalają na jednoczesny pomiar dwóch obszarów chłodziarki lub lodówki i zamrażarki.


Lascar EL-SMS-2G-VAC doskonale nadaje się do zastosowań, w których niezbędne jest natychmiastowe powiadamianie o przekroczeniu alarmów. Alarmy wysokiego i niskiego poziomu są ustawiane za pomocą bezpłatnej aplikacji dla systemu Android lub Apple, wysyłającej wiadomości tekstowe do wybranych telefonów w momencie wyzwolenia alarmu.


Lascar EL-VAC Seria rejestratorów do monitoringu szczepionek
 • EL-WiFi-VAC - Zestaw zawierający rejestrator danych WiFi z termistorową sondą glikolową. Zakres temperatur od -40 do +60°C.
 • EL-WiFi-VAC2 - Zestaw zawierający dwukanałowy rejestrator danych WiFi i dwie sondy termistorowe glikolowe. Zakres temperatur od -40 do +60°C.
 • EL-SMS-2G-VAC - Urządzenie alarmowe do monitorowania temperatury szczepionki, z aplikacją i sondą termistorową glikolu. Zakres temperatur od -40 do +60°C. Urządzenie korzysta z sieci 2G. Brak karty SIM w zestawie.
 • EL-USB-VAC - Zestaw zawierający rejestrator danych USB z sondą termistorową glikolową. Zakres temperatur od -40 do +60°C.
 • EL-GFX-VAC2 - Zestaw łączący dwukanałowy rejestrator danych USB i dwie sondy glikolowe. Zakres temperatur od -40 do +60°C.


Zgodność z FDA 21 CFR Część 11

Rejestratory Lascar z serii EL-21CFR pozwalają sprostać wymaganiom określonym przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). W części 11 przedstawiono zasady prowadzenia dokumentacji elektronicznej, wobec których rejestrowane dane muszą być wiarygodne i równoważne tym prowadzonym w formie papierowej. System monitoringu EL-21CFR automatycznie szyfruje mierzone wartości, a każda czynność czy ingerencja w urządzenie jest zapisywana w historii. Dedykowana chmura EasyLog 21CFR Cloud posiada unikalne funkcje do jeszcze lepszej kontroli i prowadzenia rejestrów.
 • EL-USB-21-VAC - Zestaw zawierający rejestrator danych USB z sondą termistorową glikolową. Zakres temperatur od -40 do +60°C.
 • EL-WiFi-21CFR-VAC - Zestaw zawierający rejestrator danych WiFi z termistorową sondą glikolową. Zakres temperatur od -40 do +60°C.
 • EL-WiFi-21CFR-VAC2 - Zestaw zawierający dwukanałowy rejestrator danych WiFi i dwie sondy termistorowe glikolowe. Zakres temperatur od -40 do +60°C.

Materiały źródłowe:
- Vaccine Storage and Handling Toolkit; Centers for Disease Control and Prevention, Styczeń 2020
- Daunting task of distribution exposed as it emerges some vaccines must be ‘deep frozen’ at -70C by Sarah Newey and Jordan Kelly-Linden; Daily Telegraph, Wrzesień 2020
- Covid-19 Vaccine Race Turns Deep Freezers Into a Hot Commodity by Jared S. Hopkins; Wall Street Journal, Wrzesień 2020
- Five things you need to know about mRNA vaccines by Joanna Roberts; Horizon Magazine, Kwiecień 2020
- Rapid Establishment of a Cold Chain Capacity of –60°C or Colder for the STRIVE Ebola Vaccine Trial During the Ebola Outbreak in Sierra Leone by Jusu, Glauser, Seward, Bawoh, Tempel, Friend, Littlefield, Lahai, Jalloh, Sesay, Caulker, Samai, Thomas, Farrell and Widdowson; The Journal of Infectious Diseases, Volume 217, Issue suppl_1, 15 June 2018, Pages S48–S55, Maj 2018
- Lascar Electronics, Temperature Monitoring Deep Frozen Vaccines White Paper, 10.2020

 

Ostatnio zmienianywtorek, 05 lipiec 2022 07:47
dotpay merserwis

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze


Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00