22 831 25 21 merserwis@merserwis.pl

Rezystory suwakowe

W tym wpisie przybliżamy jedną z gałęzi naszego asortymentu jakimi są oporniki suwakowe. Dowiecie się z niego jakie jest zastosowanie oporników, rezystorów suwakowych, zasady ich działania, jakie są oferowane modele oraz jakie są zasady doboru opornika - na co należy zwracać uwagę  i jak odczytywać oznaczenia.

1. Zastosowanie rezystorów suwakowych

Rezystory (oporniki) suwakowe znajdują zastosowanie w przemyśle elektrycznym i elektronicznym. W pracowniach i laboratoriach szkół, i uczelni - to tu większość elektryków i elektroników ma pierwszy kontakt z tymi urządzeniami.

Ogólnie stosuje się je tam gdzie wymagana jest regulacja prądów lub napięć. Rezystory mogą pracować jako zmienne obciążenie lub jako potencjometr.

2. Zasada działania oporników suwakowych

Rezystory - oporniki suwakowe mogą pracować jako zmienne obciążenie lub jako specyficzny dzielnik napięcia-potencjometr.

a. Praca jako obciążenie zmienne

Napięcie podłączamy do zacisków A i C lub B i C. Zmiana położenia suwaka powoduje zmianę rezystancji i w związku z tym zmianę natężenia prądu w obwodzie.

Zależność ta wynika z prawa Ohma:

I=U/R


Gdzie: I - prąd, U - napięcie, R - rezystancja

b. Praca jako dzielnik napięcia-potencjometr

Napięcie wejściowe podłączamy do zacisków A i B. W zależności od położenia suwaka, zmienia się napięcie wyjściowe mierzone na zaciskach B i C.

Przy nieobciążonym dzielniku napięcie wyjściowe zależy od stosunku rezystorów R1 i R2 oraz od napięcia wejściowego i wynosi:

U2=(U/(R1+R2))xR2


Specyficzną odmianą dzielnika jest potencjometr w którym jak w naszym rezystorze suwakowym zmieniają się wartości R1 i R2

3. Oferowane modele rezystorów suwakowych

W naszej ofercie posiadamy rezystory słoweńskiej firmy CONTREX. Można je podzielić na grupy w zależności od mocy znamionowej.

I tak mamy rezystory o symbolach:
  • PRN 162 moc 160 VA
  • PRN 322 moc 320 VA
  • PRN 642 moc 642 VA
  • PRN 962 moc 962 VA
4. Zasada doboru rezystora suwakowego

W zależności od potrzeb można dobrać rezystor biorąc pod uwagę maksymalną moc i wartość rezystancji:

Przykład:
Symbol rezystora PRN 162 10E oznacza, że:
Moc rezystora wynosi 162 VA, rezystancja jest regulowana od 0 do 10 Ohm, maksymalny prąd to 4 A.

Dodatkowym parametrem dodawanym przez producenta jest krótkotrwały (15 min) prąd maksymalny - w tym przypadku to 5,7 A.

Ciekawym wykonaniem jest rezystor suwakowy o symbolu PRN 3x322. Rezystor przeznaczony do pracy w sieciach 3-fazowych. Posiada trzy sprzęgnięte uzwojenia sterowane jednym suwakiem. Wykonany jest w kilku wersjach różniących się wartościami rezystancji i prądów.

Rezystory dostępne są w zróżnicowanych cenach zależnych głównie od wartości mocy i rezystancji. Aby uzyskać dalszą pomoc w odpowiednim wyborze opornika suwakowego, zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Handlowym.


 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 11 lipiec 2022 12:13
dotpay merserwis

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze


Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00