22 831 25 21 merserwis@merserwis.pl

Czym monitorować temperaturę żywności w transporcie?

Wykorzystanie bezprzewodowych rejestratorów temperatury żywności

Regularne i szczegółowe rejestrowanie aktualnej temperatury jest kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości usług oferowanych przez firmy zajmujące się transportem artykułów spożywczych. Temperatura chłodni samochodowych, w których przewożona jest żywność, musi być utrzymywana na stałym, określonym poziomie, aby zminimalizować ryzyko zepsucia się transportowanego towaru. Aby tego uniknąć, firmy przewozowe zmuszone są do monitorowania temperatury chłodni w samochodach, które z jednej strony pozwalają zabezpieczyć się przed reklamacją usługi, której wykonanie według zleceniodawcy mogłoby doprowadzić do zepsucia żywności, a z drugiej strony, pozwalają na szybkie wykrycie możliwych problemów z instalacją chłodniczą.
Wady tradycyjnych rejestratorów temperatury

Firmy transportowe w celu monitorowania ładunku najczęściej stosują standardowe rejestratory temperatury, które w ustalonym interwale czasowym drukują lub zapisują zmierzone wartości do pamięci. Minusem używania takich rejestratorów jest czasochłonność. Za każdym razem po dostarczeniu żywności do miejsca docelowego wszystkie rejestratory należy osobno podłączyć do komputera, aby odczytać zapisane dane lub w przypadku rejestratorów z drukarką - od nowa, ręcznie konfigurować przy pomocy niewygodnej klawiatury. Największą wadą standardowych urządzeń rejestrujących jest to, że nie są one do końca efektywne, gdyż o tym, że temperatura nieoczekiwanie wzrosła lub spadła pracownicy dowiadują się kilka godzin po fakcie, gdy przewożona w złych warunkach żywność jest już najczęściej zepsuta.

Bezprzewodowe rejestratory temperatury rozwiązaniem problemów

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie urządzeń, które mają możliwość bezprzewodowej konfiguracji oraz bezprzewodowego odczytu mierzonych wartości na komputerze, tablecie lub smartfonie. Takie funkcje spełniają m.in. rejestratory firmy Lascar z serii EL-WiFi. Największą zaletą tych urządzeń jest możliwość wykorzystania oprogramowanie File Thru The Air, dzięki któremu każdy rejestrator za pośrednictwem istniejącej sieci WiFi może automatycznie zapisywać i wysyłać mierzone wartości do chmury Lascar (dysku umieszczonego na zdalnym serwerze), zapewniając w ten sposób maksymalne uproszczenie procesu gromadzenia danych. System EL-WiFi w chmurze umożliwia wielu użytkownikom z danej firmy transportowej na odczytanie mierzonych wartości temperatury w dowolnym miejscu i czasie przy pomocy dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. W ten sposób firma transportowa może przez całą dobę na bieżąco szczegółowo monitorować stan temperatury w każdym swoim samochodzie z chłodnią. System EL-WiFi Cloud daje także możliwość wysyłania maili alarmowych w przypadku przekroczenia wcześniej ustawionych progów temperatury. Podłączenie rejestratora, nie jest skomplikowane i wymaga podłączenia sygnału WiFi z hotspota, którego źródłem może być smartfon posiadający dostęp do internetu  W przypadku chwilowego braku łączności, urządzenie będzie zapisywać dane do swojej pamięci, które zostaną przesłane do chmury z chwilą ponownego uzyskania dostępu do sieci internet przez hotspot.

Wszystko to sprawia, że rejestratory Lascar z rodziny EL-WiFi są korzystną inwestycją, która bardzo szybko się zwraca. Cena tych rejestratorów jest zbliżona lub tylko nieznacznie wyższa od standardowych mierników temperatury, stosowanych w transporcie. Natomiast możliwości, które dzięki bezprzewodowym rejestratorom temperatury Lascar zyskujemy, pozwalają na zdecydowaną oszczędność czasu i przede wszystkim pieniędzy. Stały monitoring, natychmiastowy dostęp do zmierzonych danych oraz możliwość otrzymywania powiadomień alarmowych pozwalają na zredukowanie niemal do zera kosztów związanych z ryzykiem przewożenia żywności w nieodpowiedniej temperaturze. Lascar EL-WIFI
Ekonomiczne rozwiązanie do monitorowania temperatury żywności

Rejestratory USB Lascar z rodziny EL-CC są prostymi urządzeniami pozwalającymi na zapis temperatury do pamięci, ustawienie progów alarmowych dla przekroczonych temperatur oraz przesłanie ich za pomocą portu USB do komputera. Po przesłaniu można odczytać temperaturę dzięki darmowemu oprogramowaniu producenta EasyLog CC.

Nie dość, że seria CC jest rozwiązaniem ekonomicznym do rejestrowania temperatury to również niezwykle kompaktowym. Jej wymiary są zbliżone do wymiarów karty płatniczej. Wśród dostępnych modeli możemy wyróżnić trzy wersje: rejestrator temperatury do produktów chłodzonych (mający ustawione progi alarmowe dla wysokiej temperatury 8°C oraz 2°C dla niskiej) / rejestrator temperatury do produktów mrożonych (-16°C / -20°C) oraz rejestrator temperatury dla produktów dojrzewających (14°C / 12°C).

Lascar EasyLog rejestrator temperatury do produktów chłodzonych
Lascar EasyLog rejestrator temperatury do produktów mrożonych
Lascar EasyLog rejestrator temperatury do produktów dojrzewających

Podobne rozwiązanie posiada również francuski producent aparatury HVACR - KIMO, który w swojej ofercie posiada niezwykle kompaktowy, pastylkowy rejestrator temperatury KT 20 pozwalający zapisać ponad 8 000 punktów pomiarowych temperatury, skonfigurować dwa progi alarmowe. A to wszystko w obudowie o stopniu szczelności IP 56.

Miniaturowy rejestrator temperatury KIMO

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze rejestratora żywności?

Wiele dostępnych rozwiązań na rynku nie ułatwia wyboru odpowiedniego rejestratora temperatury żywności, jednak są pewne cechy na które należy zwrócić szczególną uwagę:
  • Bezprzewodowa konfiguracja i komunikacja
  • Wymiary rejestratora
  • Możliwość ustawiania progów alarmowych
  • Dokładność rejestrowanej temperatury
  • Wsparcie producenta i dystrybutora
  • Możliwość uzyskania świadectwa wzorcowania rejestratora poświadczającego dokładność


 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 11 lipiec 2022 14:06
dotpay merserwis

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze


Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00