22 831 25 21 merserwis@merserwis.pl

Wzorcowanie mierników - definicje i odpowiedzi na pytania

Dosyć powszechne jest używanie różnych nazw, czasem błędnych (np. legalizacja) lub już nieadekwatnych (certyfikat kalibracji) - odnoszących się do weryfikacji dokładności przyrządów pomiarowych nie podlegających obowiązkowej prawnie kontroli (jak w przypadku wag, gazomierzy itp.).


Poniżej zamieszczamy informacje, które pozwolą wyjaśnić te rozbieżności.

Obecnie stosowane nazewnictwo

Wzorcowanie to określenie procesu polegającego na ustaleniu relacji między wartością mierzoną i wskazaną przez przyrząd pomiarowy podlegający wzorcowaniu a odpowiednimi wartościami wielkości fizycznych stanowiącymi wzorzec jednostki miary (np. zadajnik napięcia o wysokiej dokładności weryfikowany okresowo w innym laboratorium) z określeniem niepewności tego pomiaru.

W przypadku przyrządów pomiarowych do pomiarów wielkości elektrycznych oraz temperatury, wilgotności, oświetlenia, dźwięku, ciśnienia, przepływu powietrza - świadectwo wzorcowania jest właściwym i wystarczającym dokumentem potwierdzającym porównanie dokładności przyrządu ze wzorcem określające jego sprawność pomiarową.

Należy zauważyć ponadto że wzorcowanie jest stwierdzeniem obecnego stanu i w przypadku nieprawidłowości w wskazaniach przyrządu, nie obejmuje czynności regulacji/strojenia/adiustacji danego przyrządu powodujących zmianę tego stanu. W przypadku konieczności wykonania takiej operacji, mamy do czynienia z osobną usługą nazwaną strojeniem / adiustacją.

Strojenie (adiustacja) to określenie procesu polegającego na ustaleniu relacji między wartością zmierzoną i wskazaną przez przyrząd pomiarowy podlegającemu strojeniu a odpowiednimi wartościami wielkości fizycznych przez wzorzec jednostki miary (np. zadajnik napięcia o wysokiej dokładności weryfikowany okresowo w innym laboratorium) i w przypadku stwierdzenia większych rozbieżności niż określone przez producenta, wprowadzenia takich modyfikacji w przyrządzie, które doprowadzą do poprawnych wskazań zgodnych z dokładnością określoną przez producenta.

Możliwość wykonania usługi strojenia / adiustacji jest uzależniona od sposobu regulacji parametrów danego przyrządu przewidzianej przez producenta. W przypadku współczesnych przyrządów często operacje taką wykonuję się cyfrowo, za pośrednictwem komputera PC z odpowiednim oprogramowaniem i interfejsem łączącym z przyrządem.

Z tego powodu wykonanie takiej usługi może być ograniczone tylko do niektórych przyrządów. Merserwis posiada autoryzację na wykonywanie usług strojenia w przyrządach firm Metrel, GW Instek, Delta Ohm oraz Kimo/Sauerman, a także innych, takich w których proces ten wykonywany jest manualnie za pomocą przewidzianych do tego przełączników / potencjometrów.

Stosowanie innych nazw

Obecnie nadal można spotkać się z innymi określeniami odnoszącymi się do procesu weryfikacji dokładności przyrządów. Do często pojawiających się nazw, można zaliczyć:

 • Świadectwo Sprawdzenia (dokument potwierdzający zgodność z danymi producenta bez tabeli wyników)
 • Świadectwo Strojenia / Adiustacji (fabryczny dokument potwierdzający zgodność z danymi producenta, bez tabeli wyników)
 • Świadectwo Kalibracji (właściwie: Świadectwo Wzorcowania)
 • Certyfikat Sprawdzenia (właściwie: Świadectwo Sprawdzenia)
 • Certyfikat Wzorcowania (właściwie: Świadectwo Wzorcowania)
 • Certyfikat Kalibracji (właściwie: Świadectwo Wzorcowania)
 • Legalizacja (stosowane w przeszłości, obecnie odnosi się wyłącznie do urządzeń mierniczych służących do rozliczania należności np. wody, energii, gazu itp.)
Wyżej wymienione określenia mają co prawda ze sobą pewne wspólne cechy (w ich przypadku sprawdza się dokładność danego przyrządu pomiarowego), ale zgodnie z przyjętym i obowiązującym aktualnie nazewnictwem niektóre z nich zostały zastąpione zwrotami opisanymi na początku artykułu, a inne odnoszą się wyłącznie do zamkniętego katalogu przyrządów.

Częste pomyłki zdarzają się także dlatego, że w języku angielskim słowo "Calibration" oznacza "Wzorcowanie". Co więcej w naszym kraju słowa "Kalibracja" oraz "Wzorcowanie" uznawane były bardzo długo za synonimy przy czym Kalibracja była rozumiana tak, że odnosiła się też do czynności związanych z regulacją dokładności przyrządu, a nie wyłącznie sprawdzeniem jego dokładności.

Jak wyjaśniono uprzednio - jeżeli mamy do czynienia z wprowadzaniem jakichkolwiek zmian w dokładności przyrządu to czynność taka określona jest jako: Strojenie / Adiustacja.

Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ), dotyczące świadczonych przez nas usług wzorcowania.W przypadku braku odpowiedzi na Państwa pytanie na powyższej stronie, prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy. Dane kontaktowe są dostępne w kolumnie po lewej stronie lub za pośrednictwem czata w prawym dolnym rogu strony.

Aby zlecić wzorcowanie miernika wystarczy przejść na dedykowaną stronę z instrukcją postępowania krok-po-kroku.


Zachęcamy również do kontaktu bezpośredniego z Laboratorium Wzorcującym Merserwis:

E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: 22 531 00 93
Czat z Laborantem: W prawym, dolnym rogu naszej strony

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wzorcowania mierników? Sprawdź koniecznie nasze artykuły na ten temat:


Dlaczego warto wzorcować w naszym Laboratorium Wzorcującym?

Dla Klientów pragnących zminimalizować czas przestoju związany z wzorcowaniem przyrządu w Laboratorium, świadczymy szereg usług dodatkowych, którymi są:
 • Tryb priorytetowy: Wykonanie wzorcowania w trybie priorytetowym w terminie 48 godzin
 • Tryb ekspresowy: Wykonanie wzorcowania w trybie ekspresowym w ciągu 24 godzin
 • Przyrząd zastępczy: Posiadamy własną bazę przyrządów pomiarowych przeznaczonych do wynajmu wyłącznie dla Klientów korzystających z usług laboratorium. Mierniki te wyposażone są w aktualne Świadectwa Wzorcowania dzięki czemu nasi Klienci mogą wykonywać swoją pracę nawet w okresie wzorcowania swoich przyrządów
 • Obsługa logistyczna: Zlecenie odbioru przyrządu od Klienta przez kuriera Merserwis i dostarczenie zwrotnie po wykonaniu usługi (usługa Door-to-Door)
 • Powiadomienie SMS/E-mail: Po upływie 12 miesięcy od daty ostatniego wzorcowania bezpłatnie przypominamy o terminie ponownego wzorcowania
Ostatnio zmienianyponiedziałek, 11 lipiec 2022 15:06
dotpay merserwis

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze


Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00