22 831 25 21 merserwis@merserwis.pl

Instrukcja aktualizacji firmware w miernikach Metrel

Aktualizacja firmware dotyczy wszystkich urządzeń Metrel z nowym interfejsem współpracujących z oprogramowaniem Metrel Electrical Safety Manager (MESM).

Aby dokonać aktualizacji wewnętrznego oprogramowania przyrządów pomiarowych Metrel MI 3152, MI 3152H, MI 3394, MI 3280, MI 3290 użytkownik będzie potrzebował komputera PC z zainstalowanym oprogramowaniem Metrel Electrical Safety Manager (MESM) oraz dostępem do Internetu.

Przed przystąpieniem do aktualizacji firmware należy bezwzględnie upewnić się, że:

1. Ważne dane przechowywane w pamięci przyrządu pomiarowego zostały pobrane i zapisane na komputerze PC lub w inny sposób użytkownik zabezpieczył się przed możliwością ich utraty.
2. Akumulatory przyrządu są w pełni naładowane (przyrząd podczas aktualizacji firmware’u może być podłączony do ładowarki)
3. Procedura wgrywania nowego oprogramowania nie zostanie przerwana np. poprzez automatyczne wyłączenie laptopa (z poziomu którego dokonywana jest aktualizacja) spowodowane rozładowaną baterią itp.

CZAS TRWANIA PROCESU AKTUALIZACJI: ok. 30 minut

W przypadku przerwania procedury aktualizacji – przyrząd może nie działać prawidłowo i konieczne może być dostarczenie go do autoryzowanego serwisu – w celu odtworzenia firmware i przywrócenia sprawności przyrządu.

Aby rozpocząć procedurę należy przygotować przyrząd oraz komputer zgodnie z powyższymi zaleceniami oraz uruchomić oprogramowanie Metrel Electrical Safety Manager (MESM).

Krok 1.
Należy upewnić się, że zainstalowana jest najnowsza wersja oprogramowania MESM (instrukcja aktualizacji oprogramowania MESM znajduje się w osobnej publikacji).

Krok 2.
Po uruchomieniu oprogramowania MESM należy wybrać właściwy zakres pracy oprogramowania dla danego przyrządu.
W tym celu należy z paska nawigacyjnego wybrać zakres pracy zgodnie z zastosowaniem przyrządu - przykładowo dla MI 3152, MI 3152H, MI 3155: Zakres pracy -> Bezp. instalacji niskiego napięcia -> Instalacje w UE zgodnie z poniższym obrazkiem:


Krok 3.
Należy podłączyć przyrząd MI3152 lub MI3152H do komputera PC za pomocą przewodu USB dostarczonego wraz z przyrządem oraz włączyć przyrząd czerwonym przyciskiem WŁ./WYŁ. (przyrząd musi pozostać włączony przez cały czas trwania aktualizacji).

Krok 4.
Z paska nawigacyjnego zakładki Ekran główny należy wybrać opcję Uzyskaj informacje o przyrządzie jak na poniższym rysunku:


Krok 5.
Po wybraniu opcji Uzyskaj informacje o przyrządzie wyświetli się okno dialogowe z dostępnymi portami komunikacyjnymi COM.
Spośród dostępnych opcji należy wybrać port oznaczony jako „Measurement Instrument USB VCom” oraz wybrać opcję Start jak na poniższym rysunku:


Krok 6.
Na ekranie wyświetlone zostanie okno z informacjami o przyrządzie. Jeśli dostępne jest nowsze oprogramowanie przyrządu – na dole okna zostanie wyświetlona stosowna informacja (jak na poniższym rysunku):

W celu rozpoczęcia aktualizacji oprogramowania (firmware) należy kliknąć opcję Pobierz.

Krok 7.
Po wybraniu opcji Pobierz rozpoczyna się pobieranie nowej wersji oprogramowania (patrz rysunek poniżej):


Krok 8.
Po zakończeniu pobierania wyświetlony zostaje komunikat Nowa aktualizacja jest gotowa do zainstalowania. Należy wybrać opcję Przesyłanie nowego firmware do przyrządu (jak na poniższym rysunku):

Krok 9.
Po wybraniu opcji Przesyłanie nowego firmware do przyrządu uruchomiona zostanie aplikacja FlashMe dokonująca zmian w pamięci przyrządu. Aby rozpocząć aktualizację oprogramowania należy ponownie wybrać port komunikacyjny (lewy dolny róg). Spośród dostępnych opcji należy wybrać port oznaczony jako „Measurement Instrument USB VCom” oraz kliknąć przycisk Run jak na poniższym rysunku:


Krok 10.
Uruchomi się procedura aktualizacji, która zostanie wykonana automatycznie w kilku krokach:


Na końcowym etapie aktualizacji, przesyłane są pliki testów Auto Sequence®


Po zakończeniu wszystkich kroków pojawi się komunikat:

 
Przyrząd zrestartuje się i będzie gotowy do użytku z nowym oprogramowaniem (firmware).

W razie jakichkolwiek problemów zaistniałych w trakcie lub po aktualizacji oprogramowania należy skontaktować się z dystrybutorem firmy Metrel w Polsce:

22 831 25 21 / 22 831 42 56 / 22 635 82 54
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mgr inż. Tomasz Lipiński

 

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 12 wrzesień 2022 13:23
dotpay merserwis

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze


Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00