22 831 25 21 merserwis@merserwis.pl

Przechowywanie drewna meblarskiego - Kontrola temperatury i wilgotności

Zastosowanie rejestratorów Lascar do kontroli temperatury i wilgotności w miejscach przechowywania drewna.

Projektowanie kuchni to nie tylko kwestia umiejscowienia zlewu czy pojemników na odpady - może to być również sztuka, zaczynając od układu pomieszczenia, a na użytych dekoracjach kończąc. Na efekt końcowy ogromny wpływ mają użyte materiały wyposażenia. Ze względu na ciężkie warunki (wysoka temperatura i wilgotność powietrza), producenci mebli stoją przed nie lada wyzwaniem. Yorktowne Cabinetry, jeden z największych amerykańskich producentów mebli wysokiej klasy, spełnia te wymagania od ponad 100 lat. Aby zapewnić najlepszą jakość produktu końcowego, firma Yorktowne zarządza całym procesem produkcyjnym. Zaczyna się on w zakładzie w Mifflinburgu z zieloną tarcicą, która jest suszona i przycinana do elementów ramy, drzwi i szuflad. Elementy te są następnie wysyłane do zakładu produkcyjnego Red Lion, gdzie są barwione, składane i ostatecznie wysyłane do klientów.

Phil Hersey, były Technik Jakości w fabryce Red Lion, wyjaśnia, że wpływ wilgoci na drewno odgrywa ważną rolę w procesie produkcji szafek. Jeśli w powietrzu jest zbyt dużo wilgoci, drewno pęcznieje. Jeśli zbyt mało - mogłoby pęknąć. To trudne zadanie, ale dążymy do równowagi - mówi Phil. Yorktowne używa centralnego systemu kontroli wilgotności do badania środowiska w obiekcie Red Lion. Drewno trafia do naszej lokalizacji w stanie niedokończonym. Z Mifflinburga dostajemy surowe drewno, które następnie kolorujemy i obrabiamy. Musimy stale monitorować i kontrolować wilgotność. Jeśli drewno jest tutaj dobrze traktowane, to zanim dotrze do domu klienta i utrzyma równowagę w panującym tam środowisku, powinniśmy mieć udany produkt, wyjaśnia Phil.

Prawdopodobieństwo uszkodzenia materiału drastycznie wzrasta, jeśli drewno nie jest przechowywane w odpowiednim środowisku. Nasza stała kultura jakości wymaga ciągłego poszukiwania możliwości poprawy. Chcemy zminimalizować utratę komponentów drewnianych, mówi Phil.


Największym wyzwaniem jest przechowywanie drewna w kontrolowanych warunkach wilgotności. Jest to konieczne do produkcji mebli wysokiej jakości. Na początku, do kontroli wilgotności wybrano metodę rejestratorów półkowych, jednak ze względu na konieczność ręcznego zapisywania danych oraz brak możliwości monitoringu środowiska w fabryce w dni wolne od pracy, podjęto decyzję o zmianie systemu na bardziej dynamiczny. Wybór padł na niedrogie rejestratory danych EL-USB-2 firmy Lascar Electronics, które umożliwiły stale kontrolować temperaturę i wilgotność. Przy użyciu bezpłatnego oprogramowania ustawiono odczyty wartości w odstępach pięciominutowych, a następnie rejestratory ulokowano w kluczowych obszarach produkcji i magazynu. Dzięki portowi USB możliwe jest szybkie pobranie wyników pomiarów z pamięci, które mogą być zobrazowane, wydrukowane lub eksportowane w formatach Excel, PDF lub jpeg.

Po zastosowaniu rejestratorów EL-USB-2 do kontroli wilgotności, szybko zauważono znaczny spadek strat w materiałach, co pozwoliło na oszczędności w kwocie do 400$ (ok 1500 zł) tygodniowo. Firma Yorktowne, zadowolona z wprowadzonego systemu kontroli temperatury i wilgotności, ma w planach wykorzystać rejestratory EL-USB-2 również podczas transportu swoich produktów. Niekorzystne warunki panujące wewnątrz samochodów ciężarowych, zwłaszcza w miesiącach letnich, mogą spowodować zniszczenie gotowych mebli w czasie dostawy.

Pracownicy Yorktowne są przekonani, że rejestratory firmy Lascar Electronics w dalszym ciągu będą pomagać w minimalizowaniu strat w materiałach oraz utrzymaniu wysokiej jakości swoich produktów.

EL-WIN-USB - Darmowe oprogramowanie

Bezpłatne oprogramowanie EasyLog firmy Lascar jest dostępne na stronie www.lascarelectronics.com/software. Łatwe do zainstalowania oprogramowanie sterujące jest kompatybilne z 32-bitowymi i 64-bitowymi wersjami systemu Windows 7, 8 i 10. Oprogramowanie służy do konfigurowania rejestratora, pobierania, tworzenia wykresów i opisywania lub eksportowania danych w formatach Excel, PDF i jpeg. Oprogramowanie umożliwia skonfigurowanie następujących parametrów:
 • Nazwa rejestratora
 • Jednostka pomiarów (°C lub °F)
 • Próbkowanie (min. 10 s, max. 12 h)
 • Alarmy wysokie i niskie
 • Rozpoczęcie lub opóźnienie rejestrowania
EL-USB-1-LCD Rejestrator temperatury
 • Przenośny, bezprzewodowy rejestrator temperatury
 • Zakres pracy: T = -35 do + 80°C
 • Wbudowany wyświetlacz LCD wskazujący aktualną temperaturę oraz wartości maksymalne i minimalne
 • Dioda LED sygnalizująca aktualny status
 • Pamięć wewnętrzna pozwalająca na zapis do 16382 wyników pomiarów temperatury
EL-USB-2-LCD Rejestrator temperatury i wilgotności
 • Przenośny, bezprzewodowy rejestrator temperatury i wilgotności
 • Zakres pracy: T = -35 do + 80°C; RH = 0-100%
 • Wbudowany wyświetlacz LCD wskazujący aktualną temperaturę i wilgotność oraz wartości maksymalne i minimalne
 • Dioda LED sygnalizująca aktualny status
 • Pamięć wewnętrzna pozwalająca na zapis do 16382 pomiarów temperatury i 16382 pomiarów wilgotności
EL-USB-TC-LCD Rejestrator USB temperatury
 • Przenośny, bezprzewodowy rejestrator temperatury
 • Zakres pracy w zależności od typu termopary
-typ K: -200 do +1300°C
-typ J: -130 do +900°C
-typ T: -200 do +350°C
 • Wbudowany wyświetlacz LCD wskazujący aktualną temperaturę oraz wartości maksymalne i minimalne
 • Dioda LED sygnalizująca aktualny status
 • Pamięć wewnętrzna pozwalająca na zapis do 32000 pomiarów temperatury


Poza standardowymi modelami rejestratorów Lascar serii EL-USB z pamięcią wewnętrzną na ponad 16000 wyników, Spółka Merserwis oferuje Państwu szeroką gamę produktów, w tym również wersje przyrządów Lascar z serii EL-WIFI do rejestracji temperatury oraz temperatury i wilgotności, a także współpracujące z zewnętrznymi czujnikami. Rejestratory Lascar EL-WiFi są obsługiwane bezprzewodowo i pozwalają na zdalne monitorowanie online temperatury i wilgotności, wykorzystując do komunikacji istniejącą sieć WiFi z dodatkową opcją przechowywania danych w chmurze. Wyniki pomiarów są wysyłane bezpośrednio na komputer PC użytkownika lub dysk zewnętrzny za pomocą dedykowanego oprogramowania Files thru the Air. Aplikacja pozwala na zdalne monitorowanie warunków wilgotności i temperatury z wielu rejestratorów jednocześnie.

Oferta Merserwis

Firma Merserwis prowadzi program wsparcia technicznego produktów Lascar Electronics i udziela pomocy dla podmiotów, które zakupiły urządzenia bezpośrednio u nas w sklepie lub w naszej sieci dystrybucji. Istnieje możliwość dokonać naprawy gwarancyjnej i pogwarancyjnej rejestratorów Lascar oraz sprawdzić poprawność ich działania w naszym Dziale Serwisu. Nowoczesne Laboratorium Badawczo-Wzorcujące umożliwia przeprowadzenie okresowej kalibracji aparatury oraz wystawia Świadectwo Wzorcowania wraz z tabelą wyników pomiarowych.

Tekst opracowany na podstawie artykułu producenta Lascar: www.lascarelectronics.com/case-studies/data-logging/usb-the-storage-of-cabinetry-wood


 

 

Ostatnio zmienianyczwartek, 01 październik 2020 15:33
dotpay merserwis

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze


Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00