22 831 25 21 merserwis@merserwis.pl

Kontrola jakości powietrza wewnętrznego IAQ - Nowe mierniki Sauermann-Kimo

Grupa Sauermann (do której należy od niedawna Kimo Instruments) opracowała serię czterech przenośnych przyrządów do monitorowania jakości powietrza w pomieszczeniach. Są wyposażone we wszystkie funkcje, które są potrzebne dla profesjonalistów zajmujących się zagadnieniami jakości powietrza.


Dostępne modele:

Sauermann Si-AQ Comfort Podstawowe urządzenie do kontroli IAQ mierzące poziom CO2, CO, temperaturę i wilgotność względną. Dane techniczne
Sauermann Si-AQ VOC Ręcznie obsługiwany analizator powietrza do wykrywania Lotnych Związków Organicznych LZO (ang. VOC) i gazów szkodliwych. Dane techniczne
Sauermann Si-AQ Expert Profesjonalne przenośne urządzenie do monitoringu IAQ z możliwością pomiaru do 7 gazów. Do badań jakości powietrza w laboratoriach, szpitalach, pomieszczeniach czystych, budynkach biurowych i przemysłowych i innych. Dane techniczne
Sauermann Si-AQ Pro Ręcznie obsługiwany przyrząd do kontroli jakości powietrza wewnętrznego w domach, biurach i pomieszczeniach przemysłu lekkiego. Dane techniczne

Grupa Sauermann oferuje możliwość dostosowania przyrządów do własnych wymagań. Stwórz system kontroli jakości powietrza zaczynając od prostego, pojedynczego pomiaru CO2 do profesjonalnego analizatora mierzącego aż do 7 gazów jednocześnie.Oprogramowanie Si-AQ PCSoft
  • Stała rejestracja danych jakości powietrza w pomieszczeniach w czasie rzeczywistym. Wartości maks., min., średnie, wykresy dla wszystkich mierzonych parametrów.
  • Możliwość ustawienia alarmów dla każdego mierzonego parametru. Rejestrowanie czasu przekroczenia progów alarmowych.
  • Wiele opcji zapisywania i drukowania danych.
  • Bezprzewodowa komunikacja przez Bluetooth®

Specyfikacja i porównanie mierników IAQ

Parametr Si-AQ Comfort Si-AQ Pro Si-AQ VOC Si-AQ Expert
Wilgotność względna, Punkt rosy,
Temperatura termometru mokrego
Opcjonalnie Tak Tak Tak
Temperatura otoczenia Tak Tak Tak Tak
Ciśnienie różnicowe Tak Tak Tak Tak
Ciśnienie barometryczne Opcjonalnie Tak Tak Tak
Oprogramowanie na komputer PC Opcjonalnie Tak Tak Tak
Zintegrowana pompka próbkująca Tak Tak Tak Tak
Pamięć wewnętrzna 2 000 pomiarów 2 000 pomiarów 2 000 pomiarów 2 000 pomiarów
Drukarka bezprzewodowa
Bluetooth®
Opcjonalnie Opcjonalnie Opcjonalnie Opcjonalnie

Czujniki / Cele pomiarowe Si-AQ Comfort Si-AQ Pro Si-AQ VOC Si-AQ Expert
Możliwość rozszerzenia
pomiaru do 3 gazów
- Tak Tak -
Możliwość rozszerzenia
pomiaru do 7 gazów
- - - Tak
O2
(0 – 25%)
- Opcjonalnie Opcjonalnie Opcjonalnie
CO2
(0 - 5000 ppm )
Tak Opcjonalnie Opcjonalnie Opcjonalnie
CO
(0 – 200 ppm)
Opcjonalnie Opcjonalnie Opcjonalnie Opcjonalnie
H2S
(0 – 100 ppm)
- Opcjonalnie Opcjonalnie Opcjonalnie
LZO
(VOC: 0 - 20,00 ppb
LUB 0 - 200 ppm)
- - Tak Opcjonalnie
CH2O (Formaldehyd:
0 – 10 000 ppb)
- Opcjonalnie Opcjonalnie Opcjonalnie
NO
(0 – 250 ppm)
- Opcjonalnie Opcjonalnie Opcjonalnie
NO2
(0 – 20 ppm)
- Opcjonalnie Opcjonalnie Opcjonalnie
SO2
(0 – 20 ppm)
- Opcjonalnie Opcjonalnie Opcjonalnie
O3
(Ozon: 0 – 5 ppm)
- - - OpcjonalnieNAJCZĘSTSZE PYTANIA DOTYCZĄCE URZĄDZEŃ SAUERMANN DO POMIARÓW IAQ

Czy urządzenia IAQ można wykorzystywać do pomiaru wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń?
Mierniki jakości powietrza (IAQ) są zaprojektowane do użytku wewnątrz pomieszczeń, tak jak sugeruje to nazwa (Indoor air quality). Poziomy zanieczyszczeń na świeżym powietrzu (CO, NO2, SO2, H2S) są zwykle zbyt niskie, aby można je było poprawnie i dokładnie zmierzyć za pomocą urządzeń IAQ.

Czy to normalne, że po włączeniu miernika IAQ pompka cały czas pracuje?
Tak! Każde urządzenie IAQ ma wewnętrzną pompkę próbkującą powietrze. Jest ona włączona cały czas w trakcie pracy. Pompka zapewnia bardzo szybki czas reakcji dla wszystkich czujników gazu (zwykle od 1 do 2 minut). To rozwiązanie jest znacznie efektywniejsze niż prosta dyfuzja stosowana w standardowych miernikach IAQ innych producentów.

Czy urządzenie musi być podłączone do sieci podczas pracy?
Każdy miernik IAQ może być zasilany z akumulatora lub z sieci. Z w pełni naładowanym akumulatorem urządzenia IAQ mogą pracować co najmniej 8 godzin. Zaleca się jak najczęstsze odłączanie zasilania sieciowego.

Dlaczego czujnik CO2 odczytuje wartość ujemną tuż po włączeniu urządzenia IAQ?
Urządzenie IAQ po włączeniu musi wykonać jednominutowy cykl nagrzewania, podczas którego pomiary mogą być nieprawidłowe. Dopiero po zakończeniu nagrzewania urządzenie jest gotowe do pomiaru.

Czy czujnik gazu można dowolnie skonfigurować zgodnie z życzeniem użytkownika końcowego?
Tak, każdy miernik IAQ można skonfigurować dowolnie (zamiast wcześniej określonych zestawów). W każdej karcie katalogowej podane są informacje o dostępnych opcjonalnych czujnikach gazu.

W jaki sposób wykonywany jest pomiar gazów IAQ. Jaka jest zastosowana technologia pomiaru?
Istnieją trzy rodzaje czujników gazu, które mogą być stosowane w miernikach IAQ - elektrochemiczne, NDIR (niedyspersyjna podczerwień) i PID (wykrywanie fotojonizacji). Czujnik CO2 jest czujnikiem typu NDIR. Czujniki VOC (LZO - lotnych związków organicznych) są czujnikami typu PID. Wszystkie pozostałe czujniki gazu (CO, NO, NO2, SO2, H2S, O2, O3 i CH2O) są elektrochemiczne. Wszystkie czujniki, niezależnie od zastosowanej technologii, wykonują swoje pomiary jednocześnie.

Czy urządzenia IAQ można rozbudować o dodatkowe czujniki gazu i czy użytkownicy mogą wymieniać lub dodawać czujniki samodzielnie?
Aby dodać kolejny czujnik gazu do miernika IAQ, należy odesłać urządzenie do naszego serwisu. Czujniki gazu mogą być dodawane jedynie fabrycznie u producenta. Nie ma też możliwości wymiany czujnika jednego rodzaju na inny (np. czujnik CO na SO2).

Które gazy są mierzone za pomocą czujnika TVOC i jakie są dostępne zakresy pomiaru TVOC?
Czujnik TVOC (Total Volatile Organic Compounds) mierzy LZO (Lotne Związki Organiczne) o potencjale jonizacji 12,6 eV lub niższym. Wykres pokazujący potencjały jonizacji dla kilkuset najczęściej występujących LZO jest dołączony do każdego urządzenia Si-AQ VOC i Si-AQ Expert. Dostępne są dwa czujniki TVOC – na niski zakres: od 0 do 20 000 ppb (20 ppm), i na wysoki zakres: od 0 do 200 ppm. Podczas pomiaru LZO należy wybrać czujnik TVOC niskiego lub wysokiego zakresu (nie można stosować obu czujników na raz).

Formaldehyd zalicza się do LZO, dlaczego więc potrzebuję osobnego czujnika do tego gazu?
Ponieważ formaldehyd (CH2O) ma potencjał jonizacji powyżej 12,6 eV i nie zostanie wykryty przez czujnik TVOC.

W jaki sposób i ile danych można zapisać za pomocą urządzenia IAQ?
Dane mogą być zapisywane w pamięci wewnętrznej urządzenia IAQ automatycznie lub ręcznie za pomocą klawiatury. Automatyczne zapisywanie i rejestrowanie danych można wykonać, wybierając częstotliwość zapisywania danych. Pamięć wewnętrzna ma pojemność do 2000 rekordów. Każdy rekord zawiera datę i godzinę wykonania pomiaru. Mierzone dane można również odczytywać i zapisywać przy pomocy oprogramowania w czasie rzeczywistym bezpośrednio na komputerze lub tablecie. Wtedy liczba zapisanych danych jest nieograniczona.

Czy jest dostępne oprogramowanie do urządzenia IAQ?
Tak, urządzenia IAQ Si-AQ Comfort4, Si-AQ Pro, Si-AQ VOC, Si-AQ Expert zawierają oprogramowanie, które umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym za pośrednictwem sygnału Bluetooth® lub kabla USB. Oprogramowanie Si-AQ PCSoft umożliwia operatorowi przeglądanie, zapisywanie i tworzenie wykresów danych w czasie rzeczywistym na komputerze lub tablecie z systemem Windows.

Jak często należy wzorcować (kalibrować) urządzenie IAQ?
Producent zaleca, aby każdy miernik IAQ wzorcować co najmniej raz w roku. Niektóre urządzenia (w zależność od eksploatacji), zwłaszcza te z czujnikiem TVOC, mogą wymagać częstszej kalibracji.

Jaka jest oczekiwana żywotność każdego czujnika gazu?
Typowy okres eksploatacji każdego czujnika gazu wynosi od 2 do 5 lat. Żywotność ta jest częściowo zależna od konkretnego zastosowania, w którym produkt jest używany oraz całkowitej liczby godzin pracy.

Jaki jest standardowy okres gwarancji dla każdego urządzenia IAQ?
Każde z urządzeń IAQ, w tym wszystkie czujniki gazu, mają standardową 12-miesięczną gwarancję. Wydłużenie gwarancji jest dodatkowo płatne.

Zainteresowała Cię oferta lub chcesz
poznać szczegóły? Skontaktuj się z nami!

inż. Antoni Klonowski

Menedżer produktu HVAC

Zadzwoń 22 531 00 89
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Ostatnio zmienianyśroda, 12 październik 2022 13:03
dotpay merserwis

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze


Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00