22 831 25 21  22 831 42 56  merserwis@merserwis.pl

Przegląd multimetrów laboratoryjnych 6,5 cyfry

Multimetry laboratoryjne czy inaczej multimetry stołowe to obok oscyloskopu, zasilacza i generatora funkcyjnego czy arbitralnego są jednymi z najczęściej używanych przyrządów pomiarowych w branży elektroniki, rnd czy produkcji.

Najczęściej wykorzystywanymi multimetrami tego typu są modele oferujące rozdzielczość 5,5 cyfry, 6,5 cyfry, a znacznie rzadziej 7,5 cyfry.

W niniejszym artykule spróbujemy dokonać krótkiego przeglądu i charakterystyki tego typu multimetrów w oparciu o najpopularniejsze oraz najnowsze modele multimetrów stołowych, oferowanych przez następujących producentów: Fluke, GW Instek, Keysight przy czym skupimy się wyłącznie na tych modelach 6 ½ cyfry, których dokładność producenci określają na poziomie 0,0035% dla zakresu napięciowego 10V DC. Taka rozdzielczość i poziom dokładności w przypadku multimetrów biurkowych, stanowi najlepszy stosunek ceny do możliwości pomiarowych.

Zaznaczamy także, że artykuł nie stanowi pełnego przeglądu tego typu przyrządów oferowanych na rynku, gdzie dostępnych jest znacznie więcej modeli różnych innych producentów i ogranicza się wyłącznie do modeli oferowanych czy przetestowanych przez firmę Merserwis.

Porównanie poszczególnych funkcji pomiarowych można znaleźć w zamieszczonej na końcu artykułu tabeli porównawczej.
  • Wprowadzenie
  • Ogólny opis modeli
  • Tabela porównawcza funkcji podstawowych
  • Porównanie dokładności
  • Poziom szumów wewnętrznych
  • Podsumowanie

Ogólny opis modeli
Fluke 8845A - Multimetr laboratoryjny 6,5 cyfry

Jednym z najdłużej obecnych na rynku multimetrów 6 ½ cyfry spośród oferty ww. producentów jest model Fluke 8845A oferowany także jako Tektronix DMM 4040 (tożsamy model). Model 8845A wyposażony jest w monochromatyczny wyświetlacz z opcją prezentacji graficznej danych, która w porównaniu z modelami wyposażonymi w wyraźny ekran LCD może i oferuje doskonały kontrast, ale przypomina jednak już o czasach minionych. Nie mniej, pomimo swoich lat na rynku model ten nadal cieszy się dużą popularnością, gdzie jednym z głównych powodów może być to, że jako jeden z nielicznych pozwala na pomiar napięcia AC do 1 kV (chociaż obecnie Fluke na swojej stronie dla 8845A podaje zakres 750V AC RMS, a 1kV jako wartość szczytową) oraz oferuje bardzo przyzwoity poziom szumów. Z pozostałych funkcji warto wymienić pomiar metodą czteroprzewodową rezystancji tylko dwoma przewodami (funkcja opatentowana) oraz funkcję wyświetlania dwóch wielkości jednocześnie, ale w ograniczonym z góry określonym fabrycznie zakresie, np. napięcia przemiennego i stałego, napięcia przemiennego i częstotliwości.

Standardowe funkcje pomiarowe Napięcia AC 750V (1000V szczytowo), DC 1000V, Prąd AC 10A, DC 10A, rezystancja 2-przewodowo, rezystancja 4-przewodowo, zakres do 100MΩ, częstotliwość 3Hz - 300kHz, ciągłość, test diody.
W tym modelu brakuje funkcji pomiaru temperatury czy pojemności (dostępne są one dopiero w modelu wyższym Fluke 8846A / Tektronix DMM 4050).
Obsługa Obsługa multimetru jest bardzo prosta i odbywa się za pomocą przycisków funkcyjnych, umieszczonych na Panelu czołowym oraz przycisków specjalnych, umieszczonych bezpośrednio pod wyświetlaczem i przypisywanych dynamicznie w zależności od wybranej funkcji czy menu. Jako jeden z nielicznych modeli posiada gniazda bananowe umieszczone w lewej części multimetru. Standardowo model wyposażony jest w gniazda bananowe z przodu i z tyłu i do przełączania się między nimi służy przycisk umieszczony pod przednimi gniazdami.
Komunikacja Model ten oferuje możliwość komunikacji za pomocą RS232, Ethernet oraz GPIB. Brak komunikacji USB (można wykorzystać konwerter), dostępny jest port USB do zapisu danych pomiarowych na zewnętrznym nośniku pamięci.
Warto odnotować opcje emulacji SCPI multimetrów Agilent 34401A (chociaż starsze wersje FW tej funkcji nie posiadają)
Współpraca z LabVIEW Sterownik LabVIEW Fluke 8845A
Dane techniczne Opis i karta katalogowa

Trudno określić jednoznacznie, dlaczego Fluke nie odświeżył gruntownie tej konstrukcji pomimo, że już kilkakrotnie spodziewano się takiej operacji to nadal nic w tej kwestii się nie zmieniło i wprowadzono tylko kosmetyczne zmiany. Z drugiej strony Tektronix pod marką Keithley (należąca do koncernu Danaher, a obecnie Fortiv, tak samo jak zresztą jak Fluke i Tektronix) zaprezentowała w latach 2017/2018 nowe, współczesne modele multimetrów laboratoryjnych z dużymi dotykowymi ekranami i być może jest to z góry zaplanowana strategia wewnątrz tej grupy. Samemu modelowi 8845A z punktu widzenia metrologicznego nic nie brakuje, a poza komunikacją USB czy pomiarem temperatury, dostępnym dopiero w dokładniejszym ale i znacznie droższym modelu 8846A funkcje nadal mogą być dla wielu użytkowników wystarczające.


GW Instek GDM-8261A - Laboratoryjny multimetr cyfrowy

Kolejnymi modelem który omówimy w artykule jest multimetr 6 ½ cyfry GW Instek GDM 8261. Ten multimetr stacjonarny posiada bardzo ciekawą i niespotykaną funkcję wyświetlania dwóch parametrów jednocześnie gdzie każdy z nich może mieć niezależne źródło (lub jedno źródło + wartość obliczana), co przykładowo pozwala na podłączenie sygnału napięciowego do dwóch zacisków, a sygnału prądu do kolejnych dwóch, osobnych zacisków multimetru i wykonanie jednoczesnego pomiaru dwóch wielkości. Do dyspozycji mamy też kilka funkcji statystycznych i matematycznych które pozwalają nam na obliczenie wartości z dwóch lub z jednego ze zmierzonych sygnałów. Zyskujemy dzięki temu niejako funkcjonalność dwóch multimetrów w jednym. Model ten umożliwia dodatkowo współpracę z opcjonalnym 16 kanałowym, napięciowym modułem pomiarowym (z 1 kanałem prądowym), który pozwala na podłączenie sygnału zewnętrznego i pracę, np. w trybie wielokanałowego rejestratora. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że inni producenci oferują do tego celu często osobny, dedykowany model pozwalający na pracę w trybie rejestratora. W tym jednak przypadku miejsce na taki moduł wygospodarowane zostało kosztem tylnych zacisków pomiarowych, których w odróżnieniu do pozostałych modelu tutaj nie znajdziemy.

Standardowe funkcje pomiarowe GW Instek GDM 8216A umożliwia pomiar napięcia AC 750V, DC 1000V, prądu AC 10A, DC 10A, rezystancji 2-przewodowo i 4-przewodowo zakres do 100MΩ, częstotliwość 3Hz - 300kHz, temperatury RTD/Termopara, ciągłości, test diody. Nie posiada możliwości pomiaru pojemności czy temperatury termistorem.
Obsługa Multimetr laboratoryjny GDM-8261A jest urządzeniem wyposażonym w wyświetlacz fluorescencyjny, jednak bez opcji prezentacji graficznej jak, np. w Fluke 8845A. Pomimo, że panel czołowy wygląda bardzo podobnie jak w modelu Agilent 34411 / 34401, to jednak rozmieszczenie poszczególnych przycisków funkcyjnych jest nieco inne. Zmiana funkcji pomiarowych wykonywana jest za pomocą przycisków funkcyjnych umieszczonych wzdłuż panelu czołowego. Do układu można całkiem szybko się przyzwyczaić, ale może być to nieco trudniejsze dla osób, które używały wcześniej modele serii 344xx. Jak tylko nabierzemy wprawy, obsługa urządzenia jest dosyć prosta i szybka. Tak więc więcej czasu mogą nam zająć tylko specyficzne ustawienia, np. rejestratora i konfiguracji kanałów, które umieszczone są “głębiej” w menu. W przypadku chęci skorzystania z opcji podwójnego pomiaru, warto pamiętać o konieczności posiadania dodatkowych przewodów pomiarowych. Trzeba przyznać, że jest to funkcja, która często może okazać się bardzo przydatna.
Komunikacja Model ten oferuje wszystkie dostępne formy komunikacji w standardzie: RS232, USB, Ethernet oraz opcjonalnie GPIB. Ten multimetr stołowy posiada funkcję emulacji komend SCPI zgodną z modelami Agilent 33401A czy Keysight serii 34460, co w zamyśle ma ułatwić zastosowanie tego modelu GW Insteka w miejsce odpowiadających im modeli Agilent\Keysight na już działających, zautomatyzowanych liniach produkcyjnych czy stanowiskach pomiarowych.
Współpraca z LabVIEW Sterownik LabVIEW 2009 GW Instek GDM-8261A
Dane techniczne Opis i karta katalogowa

Multimetr laboratoryjny GW Instek GDM-8261 jest już od kilku lat na rynku i ze względu na swoją funkcjonalność oraz atrakcyjną cenę (opcję wielokanałowej rejestracji) może być bardzo ciekawą propozycją do zastosowań w zautomatyzowanych, wielokanałowych systemach pomiarowych. Dokładność pomiarowa multimetru nie odbiega w żaden sposób od pozostałych, przedstawionych w artykule modeli. Może być też alternatywą dla osób nie mogących przeznaczyć znaczącego budżetu, np. na multimetr Fluke'a, a preferujących ekran fluorescencyjny.


GW Instek GDM-9061 - Laboratoryjny multimetr cyfrowy

GDM-9061 jest, wraz z modelem GDM-9060 (mniejsza dokładność i zakres prądowy), najnowszymi multimetrami w ofercie GW Instek. Każdy z tych modeli posiada spotykaną w multimetrach laboratoryjnych GW Insteka funkcję wyświetlania dwóch mierzonych parametrów jednocześnie, co przykładowo pozwala na podłączenie obwodu napięciowego i prądowego (kilka dowolnych konfiguracji) i wykonanie jednoczesnego pomiaru dwóch wielkości z automatycznym obliczeniem kolejnej, np. mocy (z napięcia i prądu). Model wyposażony jest w zaciski pomiarowe z przodu i z tyłu obudowy, i do pomiaru dwóch wielkości można wykorzystać zarówno jedne, jak i drugie. Multimetr posiada cyfrowy, kolorowy wyświetlacz pozwalający na prezentację wyników w formie trendu, bargrafu czy też wykresu. Multimetr stanowi odpowiedź firmy GW Instek na nową erę precyzyjnych, laboratoryjnych multimetrów cyfrowych wyposażonych w graficzne ekrany LCD.

Standardowe funkcje pomiarowe GW Instek GDM 9061 umożliwia pomiar napięcia AC 750V, DC 1000V, Prąd AC 10A, DC 10A, rezystancji 2-przewodowo i 4-przewodowo zakres do 100MΩ, częstotliwość 3Hz - 1MHz, pojemności do 100.0 μF, temperatury RTD/Termopara/Termistor, ciągłości, test diody.
Obsługa Multimetr laboratoryjny GDM-9061 obsługuje się za pomocą przycisków funkcyjnych, umieszczonych w prawej części panelu czołowego oraz przycisków umieszczonych pod wyświetlaczem, przypisywanych dynamicznie w zależności od wybranej funkcji pomiarowej czy ustawień menu (podobnie jak w 34461A). Model ten wyposażony jest dodatkowo w bardzo przyjazne pokrętło “JOGDIAL” spotykane w wielu przyrządach, które w niektórych przypadkach doskonale sprawdza się przy ustawianiu parametrów czy wartości. Po krótkiej pracy z multimetrem szybko nabiera się wprawy w jego obsłudze i trzeba przyznać, że odbywa się to całkiem zwinnie pomimo, że czasami chciałoby się kliknąć w dane okno ekranu (jak w nowych multimetrach Keithley'a) w celu wybrania właściwej funkcji w miejsce wyboru funkcji przyciskami. Multimetr reaguje bardzo szybko, a rozmieszczenie funkcji pomiarowych nie stanowi żadnego większego zaskoczenia.
Komunikacja Model ten oferuje wszystkie dostępne formy komunikacji w standardzie: RS232, USB, Ethernet oraz opcjonalnie GPIB. Multimetr posiada emulację komend SCPI zgodną z modelami Agilent 334XX/Keysight 3346XX, co w zamyśle ma ułatwić zastosowanie tych modeli GW Insteka w miejsce odpowiadających im modeli Agilent\Keysight na już działających, zautomatyzowanych liniach produkcyjnych czy stanowiskach pomiarowych. Multimetr można wykorzystywać też z oprogramowaniem BenchView.
Współpraca z LabVIEW Sterownik LabVIEW GWInstek GDM-9061
Dane techniczne Opis i karta katalogowa

Multimetr laboratoryjny 6,5 cyfry GDM-9061 jest bardzo przyjemną w obsłudze, nowoczesną konstrukcją. Obsługa urządzenia jest dosyć prosta i intuicyjna, a zestaw oferowanych funkcji przy tym poziomie cenowym czyni ten model bardzo ciekawą i atrakcyjną do rozważenia opcję dla osób i firm poszukujących multimetru tej klasy, zarówno do zastosowań tradycyjnych, jak i zautomatyzowanych. Z automatyzacją nie powinno być problemu dzięki komunikacji GPIB czy mnogości pozostałych interfejsów USB, Ethernet czy RS232. Nie bez znacznia jest także fakt, że oprogramowanie do obsługi multimetru na PC otrzymujemy zupełnie bezpłatnie, przy czym możemy nawet skorzystać z odpłatnego programu BenchVIEW.


Keysight (Agilent) 34461 - Multimetr cyfrowy 6,5 cyfry

Model ten zastąpił jeden z najpopularniejszych modeli multimetrów 6,5 cyfry znany jako Agilent 34401 / 34411 i w zamyśle miał pozwolić na wymianę 1-1. Ten model multimetru należy uznać za bardzo ciekawą, współczesną konstrukcję, która ponownie stała się wyznacznikiem standardu dla wielu innych producentów. Do dyspozycji użytkownika oddany został duży, czytelny kolorowy wyświetlacz (nieobsługujący dotyku), pozwalający na prezentację wyników pomiarowych w znacznie bardziej przystępny sposób. Multimetr został wyposażony w technologię Truevolt, która w dużym uproszczeniu ma pozwolić na odseparowanie wpływu zakłóceń zewnętrznych na sam pomiar. Na tylnym panelu model posiada dedykowane złącze BNC do zewnętrznego triggera.

Standardowe funkcje pomiarowe 34461 pozwala na pomiar napięcia AC 750V, DC 1000V, Prąd AC 10A, DC 10A, rezystancji 2-przewodowo i 4-przewodowo zakres do 100MΩ, częstotliwość 3Hz - 300kHz, pojemności do 100.0 μF, temperatury RTD/Termopara/Termistor, ciągłości, test diody.
Komunikacja Model ten nie jest już oferowany z portem komunikacji RS232 i do dyspozycji mamy tylko USB, Ethernet lub opcjonalnie GPIB.
Współpraca z LabVIEW Sterownik LabVIEW Keysight 34461A
Dane techniczne Opis i karta katalogowa


Wprowadzenie tego modelu nie obyło się bez problemów, ponieważ w pewnym momencie Keysight (wcześniej Agilent) w nagłym trybie zmienił specyfikację tego multimetru i przyciął funkcję pomiaru napięcia DC z 1kV do 750V. Odbiło się to dużym echem w branży, ponieważ zmianę wprowadzono wstecznie dla modeli już znajdujących się na rynku, dla których dane techniczne określały poziom napięcia na poziomie 1kV DC. Spowodowało to, że projekty, w których multimetry te wykonywały lub miały wykonywać pomiar powyżej 750V DC nie mogły być teoretycznie stosowanie, ani stanowić zastępstwa za modele 34411/34401. Wkrótce potem nastąpił kolejny zwrot akcji i ostatecznie firma wycofała się ze swojego ograniczenia pomiaru napięcia dla tej funkcji w serii multimetrów 34460 uznając, że było to działanie zbyt zapobiegawcze i powstało na skutek błędu, nie mającego nic wspólnego z kwestiami bezpieczeństwem. Problem należy więc uznać niejako za przeszły - przy czym wyrządziło to z pewnością szkodę wizerunkową i wciąż dla wielu jest źródłem niejasności.Pomijając jednak powyższy fakt, jest to bardzo solidne i sprawdzone urządzenie, od jednego z bardziej uznanych producentów aparatury pomiarowej, które jako pierwsze stanowiło swego rodzaju otwarcie nowego etapu w historii multimetrów laboratoryjnych.

 

Tabela porównawcza multimetrów laboratoryjnych


Producent Model Dokładność Najniższa
roz. V
V DC V AC A AC A DC Hz Rezystancja
Fluke 8845A 0,0035 + 0,0005 100nV 1000 V 750V
TRMS
1000 V
10 A 10 A 300k 100MΩ
GW Instek GDM 8261A 0,0035 + 0,0005 100nV 1000 V 750V 10 A 10 A 300k 100MΩ
GW Instek GDM 9061 0,0035 + 0,0005 100nV 1000 V 750V 10 A 10 A 300k 100MΩ
Keysight 34461A 0,0035 + 0,0005 100nV 1000 V 750V 10 A 10 A 300k 100MΩ
Producent Model AC+DC Pojemność Dioda Ciągłość Rez. 4P Temperatura
PT100/TC/TM
RS 232/USB/
LAN/GPIB
Ekran
Fluke 8845A x x v v v x/x/x v/x/v/opt VFD DM
GW Instek GDM 8261A v v v v v v/v/x v/v/v/opt VFD
GW Instek GDM 9061 v v v v v v/v/v v/v/v/opt TFT
Keysight 34461A x v v v v v/x/v x/v/v/opt TFT
Producent Model Bar/Hist/Trend Oprogramowanie SCPI
Emulacja
34411/34401
Funkcje
specjalne

Cena netto
(na dzień
23.04.19)

Fluke 8845A x/v/v opt v (nowy FW) Podwójny pomiar
(wybrane funk.)
ok. 4100 zł
GW Instek GDM 8261A x/x/x v v Podwójny pomiar,
8-kanałowa karta
rozszerzeń
ok. 3700 zł
GW Instek GDM 9061 v/v/v v v Podwójny pomiar ok. 3600 zł
(bez GPIB)
Keysight 34461A v/v/v opt v LXI / Truevolt ok. 3800 zł


UWAGA: Artykuł już wkrótce zostanie rozszerzony o dodatkowe informacje:
  • Porównanie dokładności
  • Poziom szumów wewnętrznych
  • Oferowane oprogramowanie
Sprawdź wszystkie multimetry stołowe w ofercie...


 

dotpay

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze

Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00