22 831 25 21  22 831 42 56  merserwis@merserwis.pl

Metrel TeraOhmXA czyli wysokonapięciowa diagnostyka izolacji elektrycznej

Słoweńska firma METREL wprowadziła na rynek dwa nowe, przenośne przyrządy, przeznaczone do przeprowadzania wysokonapięciowej diagnostyki izolacji elektrycznej - MI 3205 TeraOhmXA oraz MI 3210 TeraOhmXA. Przyrządy te zostały zaprojektowane i wykonane w oparciu o wieloletnie doświadczenie firmy Metrel w zakresie urządzeń tego typu. Nowe modele różnią się między sobą napięciem pomiarowym, MI 3205 pozwala na pomiary napięciem 5kV, a MI 3210 napięciem 10kV. Oba urządzenia oferowane są przez firmę Merserwis z Warszawy.

Teoretyczne i praktyczne aspekty pomiaru jakości izolacji

Materiały izolacyjne są ważnym elementem niemal każdego urządzenia elektrycznego. Ich właściwości zależą zarówno od charakterystyki materiału bazowego, jak i czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, stopień zanieczyszczenia, wilgotność, procesy starzeniowe, narażenia elektryczne i mechaniczne. Aby zapewnić odpowiednio wysokie bezpieczeństwo i niezawodność, konieczne jest okresowe badanie stanu izolacji. Prawie każda norma dotycząca bezpieczeństwa urządzeń i instalacji elektrycznych wymaga wykonania podstawowego pomiaru rezystancji izolacji oraz jej wytrzymałości napięciowej. Przy pomiarach rezystancji izolacji wykorzystywane jest głównie napięcie stałe.

Przy ocenie jakości izolacji należy uwzględnić pozostałe zjawiska, które mogą mieć wpływ na aktualny stan materiału izolacji. Wpływ narażeń mechanicznych i elektrycznych można określić za pomocą pomiaru rezystancji izolacji w funkcji napięcia, na przykład za pomocą napięcia narastającego schodkowo. Wpływ zjawiska polaryzacji może być określony na podstawie wykonania pomiarów rezystancji izolacji w funkcji czasu, obliczeniu współczynników polaryzacji PI, absorpcji dielektrycznej DAR oraz pomiaru współczynnika rozładowania dielektryka DD.

Rzetelne badanie jakości izolacji powinno obejmować następujące pomiary:
  • Rezystancji izolacji
  • Krzywej rezystancji izolacji w funkcji napięcia
  • Rezystancji izolacji w funkcji czasu
  • Odzyskanego ładunku po rozładowaniu dielektryka
Wyniki poszczególnych pomiarów pozwalają stwierdzić, czy w badanym systemie konieczna jest wymiana izolacji na nową. Badanie jakości izolacji jest szczególnie ważne w przypadku transformatorów, systemów izolacji silników elektrycznych, linii kablowych, innych urządzeń elektrycznych (w szczególności pracujących na liniach produkcyjnych) oraz wszędzie tam gdzie niezbędna jest analiza i eliminacja problemów związanych z izolacją elektryczną. Wszystkie wymienione wyżej rodzaje pomiarów można wykonać za pomocą mierników z serii TeraOhmXA.

Metrel MI 3205 TeraOhmXA

Przyrządy z serii TeraOhmXA pozwalają na pomiar rezystancji izolacji w zakresie do 20TΩ (15TΩ dla wersji 5kV). Urządzenia zostały umieszczone w solidnej i wytrzymałej obudowie (walizce), która nie tylko zapewnia doskonałą ochronę mechaniczną, ale dodatkowo oferuje doskonały stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, odpowiednio IP65 dla obudowy zamkniętej i IP54 dla otwartej. Urządzenie może pracować zasilane z sieci, lub za pomocą nowoczesnych i pojemnych akumulatorów.

Obsługa urządzeń jest łatwa i intuicyjna. Duży i czytelny ekran LCD umożliwia łatwy odczyt wyników pomiarowych w formie liczbowej, za pomocą bargrafu lub w formie wykresu rezystancji w funkcji czasu. Po włączeniu, przyrząd automatycznie przeprowadza kalibrację układu pomiarowego, co pozwala na kompensację efektu starzenia elementów, zmian temperatury, wilgotności itd. Dodatkową zaletą przyrządów jest wysoki prąd pomiarowy (5mA), który pozwala na szybkie ładowanie obciążeń pojemnościowych.

Nowością w modelach z serii TeraOhmXA jest możliwość tworzenia niestandardowych testów przez użytkownika. Funkcja ta pozwala na określenie parametrów badania i zapisanie stworzonej konfiguracji w przyrządzie. Z poziomu testów niestandardowych można następnie przywołać zapisaną konfigurację za pomocą jednego przycisku, co znacznie przyśpiesza pomiary określonych obiektów.

Po wykonaniu pomiaru następuje automatyczne rozładowanie obiektu badanego. Przyrządy wyposażono w gniazda „GUARD” służące do odprowadzania powierzchniowych prądów upływowych (zalecane przy pomiarze dużych rezystancji, powyżej 10 GΩ). Przyrządy posiadają w wewnętrzną pamięć podtrzymywaną bateryjnie. Pozwala to użytkownikowi na zapisanie wyników pomiarów, a następnie przywołanie ich w dowolnym momencie. Użytkownik może też przesłać wyniki pomiarowe do komputera PC w celu ich dalszej analizy lub wydruku. Dedykowane oprogramowanie HVLink PRO umożliwia transfer danych do komputera PC poprzez izolowane porty RS232 i USB oraz bezprzewodowo za pomocą wbudowanego w mierniki modułu Bluetooth. W standardowym wyposażeniu przyrządu znajdują się wysokiej klasy akcesoria: ekranowane wysokonapięciowe przewody pomiarowe oraz zaciski krokodylowe.

Urządzenia charakteryzują się dużą odpornością na zakłócenia zewnętrzne. W przyrządzie zostały zastosowane filtry przeciwzakłóceniowe, które redukują wpływ zakłóceń na uzyskiwane wyniki pomiarowe (1mA@300V). Filtry umożliwiają uzyskanie bardziej stabilnych odczytów, w szczególności przy pomiarach dużych wartości rezystancji izolacji (dla funkcji rezystancji izolacji, testu diagnostycznego oraz napięcia narastającego schodkowo). Oprócz pomiaru rezystancji przyrząd oferuje dodatkowe narzędzia oceny jakości izolacji, w tym współczynniki PI, DAR oraz DD.

Zaawansowane funkcje pomiarowe, doskonałe parametry i nowoczesne metody komunikacji sprawiają, że przyrządy Metrel z serii TeraOhmXA są idealnym rozwiązaniem dla inżynierów i techników szukających narzędzia do rzetelnej i kompletnej diagnostyki izolacji.

Zobacz MI 3205 TeraOhmXA
Zobacz MI 3210 TeraOhmXA 10 kV


 

 

Ostatnio zmienianyśroda, 30 wrzesień 2020 10:07
dotpay

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze

Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00