22 831 25 21  22 831 42 56  merserwis@merserwis.pl
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 709.

Nowe mierniki instalacji Metrel MI 3102 BT i MI 3102H BT EurotestXE


MetrelWłaśnie pojawiły się na rynku nowe modele mierników firmy Metrel do pomiaru parametrów instalacji elektrycznych, w tym oczekiwany następca modelu MI 2086 Eurotest 61557, który przez szereg lat był jednym z najpopularniejszych mierników tego typu w Europie.

Metrel MI3102 BT EurotestXE
Modele te oznaczone symbolami: MI 3102 BT EurotestXE i MI 3102H BT EurotestXE (z pomiarem izolacji do 2,5 kV) są całkowicie nowymi konstrukcjami które docelowo zastąpią poprzednie wersje MI 3102 EurotestXE, MI 3102H CL EurotestXE.

Zarówno Metrel MI 3102 BT jaki i MI 3102H BT EurotestXE pozwalają na wykonanie wszystkich pomiarów instalacji elektrycznych zgodnie z obowiązującymi normami PN-EN 61557 i PN-HD 60364, w tym rezystancji izolacji napięciem do 1kV (MI 3102 BT) lub 2,5kV ze współczynnikami PI i DAR (MI 3102H BT), pomiar ciągłości PE prądem 200mA ze zmianą polaryzacji i 7mA, pomiar impedancji pętli i linii, pomiar impedancji pętli zwarcia bez wyzwalania wyłączników różnicowoprądowych RCD (w czasie ok.12 s). Mierniki umożliwiają także pomiar: czasu zadziałania, prądu wyzwolenia i napięcia dotykowego wyłączników RCD typu AC, A, F (oba modele) oraz dodatkowo B, B+ (tylko MI 3102 BT). Mierniki pozwalają na pomiar rezystancji uziemienia 3 przewodową metodą techniczną albo metodą dwucęgową oraz rezystywności gruntu (z opcjonalną przystawką). Możliwy jest ponadto pomiar wartości TRMS napięcia i częstotliwości, sprawdzenia kolejności następstwa faz, pomiaru natężenia oświetlenia za pomocą sondy, prądu upływowego i obciążenia (cęgami), prądu AC/DC małymi cęgami. Kolejną zaletą jest możliwość wykonywania pomiarów w instalacjach typu IT i testów urządzeń monitorujących stan izolacji - IMD (tylko MI 3102 BT) oraz pomiaru prądu pierwszego uszkodzenia ISFL (tylko MI 3102 BT) w tych instalacjach. Nowe modele umożliwiają przeprowadzenie analizy jakości energii w sieciach jednofazowych, tzn. pomiar mocy (S, Q, PF, THDU) oraz harmonicznych (U, I) - co nie jest powszechnie spotykaną funkcją w tego typu miernikach.

Szybsze pomiary
Jedną z najważniejszych nowości jest wyposażenie mierników w funkcję  AutoSequence pozwalającą na automatyczny pomiar parametrów w instalacjach typu TT (AUTO U, Zln, Zs, Uc), TN z RCD (AUTO U, Zln, Zs, Rpe), TN (AUTO U, Zln, Zlp, Rpe) a w modelu MI 3102 BT dodatkowo - IT (AUTO U, Zl, ls, lm). Dzięki niej, w trakcie pomiarów operator wybiera jedynie typ instalacji, a miernik po podłączeniu do gniazda pomiarowego i naciśnięciu przycisku TEST wykonuje automatycznie  odpowiednie pomiary (np. dla instalacji TN z RCD pomiar: napięcia, impedancji linii, impedancji pętli zwarcia bez wyzwalania RCD, rezystancji PE). Czas trwania tego pomiaru, bez konieczności zmiany funkcji pomiarowych, wynosi tylko 35 sekund (AUTO TN z RCD). Bezpośrednio po zakończeniu pomiarów miernik wyświetla wyniki, ocenia ich poprawność i pozwala na zapis w pamięci. W ten sposób ogólny czas pomiarów skracany jest nawet pięciokrotnie!

Usprawnienia i zmiany
Cały panel czołowy został przeprojektowany z myślą o zwiększeniu użyteczność i prostoty obsługi. Zmieniono na panelu przyciski tak, aby w szybki sposób umożliwić dostęp do najważniejszych funkcji. Nie znajdziemy tutaj tradycyjnego przełącznika obrotowego funkcji, który w nowych modelach MI 3102 BT i MI 3102H BT został zastąpiony dwukierunkowym przyciskiem nawigacyjnym, pozwalającym na konfigurację i wybór funkcji pomiarowych. Mierniki zostały wyposażone w duży ekran LCD, po bokach którego umieszczono zielone i czerwone segmenty diod LED, które wraz z zupełnie nową sondą wielofunkcyjną typu commander (także zawierającą diody LED, latarkę i przyciski sterowania miernikiem) sygnalizują kolorem zielonym lub czerwonym ocenę wyniku pomiaru POZYTYWNA / NEGATYWNA. Ocena wyniku możliwa jest m.in dzięki wbudowanej tabeli charakterystyk zabezpieczeń nadprądowych dla funkcji pomiaru impedancji (należy wybrać typ zabezpieczenia) oraz wprowadzonych limitów dla innych funkcji, które operator może modyfikować. Dodatkowo miernik posiada menu pomocy z dokładnymi schematami podłączenia miernika do instalacji dla każdej funkcji pomiarowej. W razie wątpliwości, operator może sprawdzić jak wykonać dany pomiar bez konieczności zaglądania do instrukcji obsługi. W każdym z modeli udało się obniżyć wagę do ok. 1,3 kg co ma duże znaczenie dla wygody operatora. Mierniki zasilane są tradycyjnymi akumulatorkami AA, więc w przypadku ich rozładowania, można zastąpić je przejściowo standardowymi bateriami AA. Wbudowana pamięć do zapisu wyników posiada strukturę drzewa, a odczyt danych z poziomu PC możliwy jest przez kabel USB lub Bluetooth.

Android i BluetoothMetrel Andoid Bluetooth
Jedną z kolejnych nowości jest wyposażenie mierników we wspomniany wyżej Bluetooth, który pozwala na bezprzewodową komunikację z PC lub urządzeniem typu tablet lub smartfon z systemem Android i aplikacją aMESM. Aplikacja aMESM pozwala na odczyt danych z pamięci miernika lub przesyłanie struktury pamięci do miernika bez konieczności korzystania z komputera PC, a nawet dodania zdjęcia, filmu czy notatki głosowej. o zakończeniu procedury pomiarowej, operator po przejrzeniu danych może w oprogramowaniu Metrel Electrical Safety Manager (MESM) wydrukować z komputera PC gotowy raport pomiarowy z właściwymi nazwami obiektów.

Wyposażenie i akcesoria
Każdy z modeli wyposażony jest w: przewody pomiarowe, zestaw krokodylków i sondy, sondę commander, zestaw do pomiaru uziemienia, program MESM Advanced, przewód USB, ładowarkę i akumulatorki AA, torbę i świadectwo wzorcowania - co pozwala, po otrzymaniu takiego zestawu, na natychmiastowe rozpoczęcie wszystkich niezbędnych pomiarów.

Spośród szerokiej gamy akcesoriów dodatkowych warto wspomnieć o cęgach prądowych A 1018, A 1019 do badania rezystancji uziemień metodą 2-cęgową, cęgach prądowych AC/DC A1391, sondach luksometrycznych, czy adapterach 3-fazowych.

Metrel MI3102 BT EurotestXE Wyposażenie

Artykuł został opublikowany w magazynie Elektro.info

 

Ostatnio zmienianyczwartek, 22 sierpień 2019 09:23
dotpay

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze

Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00