22 831 25 21 merserwis@merserwis.pl

Hałas na stanowisku pracy - 5 najczęściej popełnianych błędów

W tym artykule, chcielibyśmy zwrócić uwagę na 5 najczęściej popełnianych błędów, w stosunku do hałasu występującego w miejscu pracy. Pomimo faktu, iż temat został podjęty już niejednokrotnie, duża część ludzi wciąż lekceważy zagrożenie jakim jest hałas lub po prostu nie jest świadoma konsekwencji i niebezpieczeństw, które mogą wystąpić po regularnym przebywaniu w zbyt hałaśliwym pomieszczeniu.

Co znajdziesz w artykule?
  • Informacje o zagrożeniach powodowanych przez ekspozycję na hałas.
  • Czym, kiedy i jak mierzyć hałas w miejscu pracy?
  • Normy i akty prawne, których należy przestrzegać.
  • Dlaczego sam pomiar hałasu nie wystarcza?


Błąd 1: Nie postrzegasz hałasu jako zagrożenia


Negatywny wpływ hałasu na ludzki organizm, został powszechnie udokumentowany w wielu pracach naukowych [1][2][3][4] . Pomijając ten oczywisty i najczęściej wspominany wpływ na nasz słuch, hałas powoduje również m. in. występowanie szumów usznych, choroby układu krwionośnego oraz podwyższony stres. Warto zaznaczyć, że hałas ma również wpływ na jakość naszej pracy, a przebywanie w zbyt hałaśliwym otoczeniu realnie wpływa na obniżenie naszej efektywności. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 12 sierpnia 2018 r. określa dopuszczalne wartości poziomu ekspozycji na hałas. Rozporządzenie definiuje wartość NDN, będącą najwyższą dopuszczalnym wartością ekspozycji hałasu, która dla 8 godzinnego dnia pracy wynosi 85 dB. Dokument określa dodatkowo dwa parametry, będące maksymalnym poziomem dźwięku A i szczytowym poziomem dźwięku C. Ich dopuszczalne wartości wynoszą odpowiednio 115 dB A i 135 dB C. Oznacza to, że po przekroczeniu poziomu 85 dB, należy wprowadzić realne środki walki z hałasem, skupiające się na eliminacji, źródła hałasu, zapewnieniu środków ochrony zbiorowej/ indywidualnej lub skróceniu czasu pracy w pomieszczeniach nie spełniających normowych wartości.

Jak Cirrus może Ci pomóc?
Mierniki Cirrus, dostępne są w wielu wariantach - od modeli liczących podstawowe parametry akustyczne, po zaawansowane wersje pozwalające na pomiary w pasmach częstotliwościowych, nagrywanie ścieżek audio lub wykrywanie składowych tonalnych. Wszystko po to by pozwolić na wybór miernika, optymalnie spełniającego wymagania pomiarowe.


Błąd 2: Nie używasz odpowiednich przyrządów


Kontrolowanie hałasu wymaga regularnych pomiarów przy użyciu odpowiednich narzędzi. Rynek tanich sonometrów oferujących niczym nie potwierdzone parametry lub nawet aplikacji na urządzenia mobilne, nie stanowią podstawy do rzetelnych i wiarygodnych pomiarów. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 maja 2007 r. nakłada na urządzenia pomiarowe konkretne wymagania, systematyzując standardy związane z dokładnością i wpływem warunków zewnętrznych. Zgodnie z nim do pomiarów powinny zostać użyte wyłącznie mierniki klasy 1 i 2, zalegalizowane na terenie danego kraju.

Jak Cirrus może Ci pomóc?
Wszystkie mierniki Cirrus występują w dwóch klasach dokładności 1 i 2, zgodnej z normą IEC 61672-1:2013. Dobór odpowiedniej klasy pomiarowej, stanowi gwarancję dokładnych i wiarygodnych pomiarów, odpowiadających międzynarodowym normom.Błąd 3: Nie mierzysz hałasu w prawidłowy sposób


Użycie odpowiedniego sprzętu nie oznacza jeszcze poprawnie przeprowadzonych badań. Kluczową kwestią jest przeprowadzenie procedury pomiarowej, w oparciu o obowiązujące standardy (normy i akty prawne). PN-EN ISO 9612:2011 jest aktualną normą, opisującą sposób pomiaru ekspozycji na hałas w miejscu pracy. Podczas pomiarów należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak:
  • krzywa korekcyjna
  • stała czasowa
  • czas trwania pomiaru

Jak Cirrus może Ci pomóc?
Mierniki Cirrus zostały zaprojektowane w ten sposób by maksymalnie uprościć cały proces pomiarowy. Jedno kliknięcie aktywuje pomiar, zbierający i analizujący wszystkie dostępne parametry dźwięku. To ty, na etapie analizy wyników decydujesz, które wielkości wykorzystasz w raporcie - bez obawy o pominięcie ważnych wielkości lub błędne ustawienie miernika. Dodatkowo mierniki Cirrus pozwalają na bezpośrednie pomiary ekspozycji na hałas w miejscu pracy, oparty o panujące akty prawne.Błąd 4: Nie kalibrujesz i nie wzorcujesz swojego zestawu pomiarowego


Każdy nawet najdroższy miernik wymaga kalibracji. Służy do tego specjalne kalibratory akustyczne, których klasa dokładności powinna odpowiadać klasie miernika dźwięku. Kalibrację taką należy wykonać każdorazowo przed rozpoczęciem pomiarów oraz po ich zakończeniu. Pozwoli nam to na ustalenie korekcji ewentualnego błędu, powstałego przez wpływ warunków atmosferycznych na miernik, oraz sprawdzeniu czy miernik w czasie trwania pomiarów nie uległ uszkodzeniu lub innym czynnikom powodujących pogorszenie dokładności pomiarowej.

W celu gruntownego sprawdzenia czy nasz kalibrator wciąż pokazuje odpowiednie wartości, zaleca się w okresie nie dłuższym niż dwa lata, poddać miernik wzorcowaniu w specjalnych laboratoriach wzorcujących. Procedura ta nie zwalnia nas jednak z kalibracji przy użyciu kalibratora akustycznego i nie należy mylić tych dwóch procedur.

Jak Cirrus może Ci pomóc?
Każdy nowy miernik dostarczany jest z fabrycznym świadectwem wzorcowania, wykonanym w akredytowanym laboratorium badawczym Cirrus. Dodatkowo mierniki wyposażone są w kalibratory akustyczne, również objęte fabrycznym wzorcowaniem.
Błąd 5: Nie próbujesz kontrolować ryzyka w swoim otoczeniu


Pomiary są jedynie częścią całego procesu, mającego na celu zadbanie o bezpieczeństwo na stanowisku pracy. Drugim etapem jest świadoma walka z zagrożeniami i możliwie maksymalna redukcja ekspozycji na hałas. Sposobów na eliminację hałasu jest kilka. Zgodnie z koncepcją hierarchii środków zachowawczych, najbardziej efektywnymi działaniami są te skupiające się bezpośrednio na źródle hałasu - jego usunięcie, wytłumienie lub izolacja. Zazwyczaj jednak takie działania mogą być ciężkie do wdrożenia lub bardzo kosztowne, dlatego częstszym wyborem jest stosowanie środków ochrony zbiorowej: pochłaniacze, ekrany akustyczne lub ochrony osobistej: nauszniki ochronne, zatyczki. Trzecim możliwym sposobem redukcji ekspozycji na hałas, jest skrócenie czasu, w którym jesteśmy poddani wpływowi hałasu - przerwy lub skrócony czas pracy, roszady między stanowiskami.

Jak Cirrus może Ci pomóc?
Każdy miernik, wyposażony jest w specjalne oprogramowanie NoiseTools, pozwalające na dokładną analizę narażenia pracownika na ekspozycję hałasu. Dodatkowo oprogramowanie wyposażone jest w moduł pozwalający na dobór odpowiednich słuchawek i nauszników ochronnych w oparciu o przeprowadzone obliczenia.


[1]: Basner, M.,Babisch, W., Davis, A. et al. (2014). Auditory and non-auditory effects of noise on health. The Lancet. 383: 1325-1332. DOI: 10.1016/S0140-6736(13)61613-X.
[2]: Yong and Wang Military Medical Research (2015) 2:6 DOI 10.1186/s40779-015-0034-5
[3]: European Heart Journal, Volume 35, Issue 13, 1 April 2014, Pages 829–836, https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehu030
[4]: Miedema HME, Oudshoorn CGM. Annoyance from transportation noise: Relationships with exposure metrics DNL and DENL and their confidence intervals, Environ Health Perspect, 2001, vol. 109 (pg. 409-416)

Zainteresowała Cię oferta lub chcesz poznać
szczegóły? Skontaktuj się ze specjalistą!

Robert Maćkowiak

Specjalista ds. Akustyki

Zadzwoń 22 531 00 80
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ostatnio zmienianywtorek, 05 lipiec 2022 09:22
dotpay merserwis

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze


Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00