22 831 25 21 merserwis@merserwis.pl

Autotransformatory Metrel

Metrel jest uznanym producentem autotransformatorów i zasilaczy szeroko stosowanych w laboratoriach, przemyśle i szkołach. Popularność produktów firmy Metrel bazuje na doskonałym współczynniku ceny do jakości. Ich konstrukcja jest wytrzymała, posiadają niski prąd magnesujący, nie powodują zniekształceń harmonicznych, a niski opór szczotek zapewnia precyzyjną regulację napięcia wyjściowego. Miedziane uzwojenie autotransformatorów jest precyzyjnie nawinięte na toroidalny rdzeń. Stała kontrola jakości i badanie bezpieczeństwa oraz nieustające usprawnienia i rozwój od 50 lat są żelazną dewizą, którą firma METREL kieruje się podczas produkcji autotransformatorów. Kompletne informacje na temat grup produktów firmy METREL znajdują się na stronie www.metrel.si.

Dostępne są następujące autotransformatory firmy Metrel:
 • Jednofazowe i wielofazowe
 • Separujące
 • Ze sterowaniem ręcznym lub silnikiem
 • Konstrukcje w obudowie i bez obudowy
 • Chłodzone powietrzem, opcjonalnie chłodzone olejem
Autotransformatory firmy Metrel zapewniają płynną regulację napięcia od zera do 100% lub 113% napięcia sieciowego. Ich działanie jest proste i efektywne. Przewód miedziany jest nawijany na toroidalny rdzeń przy użyciu precyzyjnych nawijarek. Tor ślizgowy uzwojenia jest starannie wygładzany, aby zapewnić niski opór i długi czas eksploatacji szczotki węglowej. Elementy niektórych modeli są posrebrzane, zapewniając niższą impedancję wejściową. Rdzeń wykonany jest z nawijanej taśmowo blachy ze stali krzemowej w celu zapewnienia wysokiej gęstości magnetycznej. Cewka jest odizolowana od rdzenia specjalnym materiałem izolacyjnym, który dodatkowo uniemożliwia ruch poszczególnych zwojów. Uzwojenie autotransformatorów jest wykonane w taki sposób, aby napięcie między dwoma zwojami było odpowiednio niskie, zapobiegając niebezpiecznemu iskrzeniu lub przegrzewaniu się zwartych zwojów.

Autotransformatory firmy Metrel zapewniają na wyjściu precyzyjne odwzorowanie przebiegu sinusoidalnego obecnego na wejściu. Suwak jest zamocowany na osi i jest od niej elektrycznie odizolowany. Razem z uchwytem szczotki dodatkowo służy jako radiator. W tym katalogu opisane są jedynie standardowe autotransformatory firmy Metrel.

Normy techniczne
Bazą dla funkcji, jakości i bezpieczeństwa autotransformatorów firmy METREL są trzy główne regulacje: Europejska dyrektywna niskonapięciowa 2006/95/EC (72/23/EEC), niemiecka norma VDE 0552 oraz międzynarodowa norma IEC 60989.

Zastosowanie

Autotransformatory firmy METREL sprawdzają się w wielu urządzeniach i zastosowaniach, m.in.:
 • Zasilaczach
 • Aparaturze laboratoryjnej i pomiarowej
 • Urządzeniach do kontroli prędkości
 • Komputerowych urządzeniach peryferyjnych
 • Sterowanie w spawalnictwie
 • Urządzeniach o zmiennej prędkości w dużych maszynach
 • Galwanizacji i anodowaniu
 • Wysokonapięciowych lampach elektronowych
 • Regulatorach zasilania rezerwowego w nadajnikach telewizyjnych
 • Stabilizatorach napięcia
 • Wysokonapięciowych układach pomiarowych
 • Stanowiskach kalibracyjnych
 • Elektrowniach wodnych
 • Ładowarkach akumulatorów
 • Sterowaniu silnikami na napięcie stałe
 • Wydmuchiwarkach do plastiku
 • Regulacji transformatorów piecowych
 • Regulacji oświetlenia
 • Mieszadłach laboratoryjnych
 • Silnikach szczotkowych AC i DC
 • Wysokoprądowych regulatorach napięcia z silnikiem
 • Wysokoprądowych urządzeniach do powłok z tworzyw sztucznych
PARAMETRY TECHNICZNE:

Wysoka niezawodność

Autotransformatory firmy MetrelL praktycznie nie wymagają konserwacji, długa żywotność zapewniona jest dzięki:
 • Precyzyjnemu uzwojeniu
 • Powierzchniowym formowaniu uzwojenia
 • Małym tolerancjom w przygotowaniu torów ślizgowych
 • Impregnacji i wygrzewaniu w celu utrwalenia struktury uzwojenia
 • Stałej sprężynowej szczotce węglowej
Współczynnik mocy

Współczynnik mocy obciążenia ma bardzo niewielki wpływ na pracę autotransformatorów firmy Metrel w zakresie od indukcyjnego 0,5 do pojemnościowego 0,5. Jak każdy transformator, autotransformatory firmy Metrel odwzorowują współczynnik mocy obciążenia do sieci z minimalną zmianą. Współczynnik mocy o charakterze pojemnościowym staje się istotnym problemem tylko dla bardzo małych obciążeń, poniżej około 10%, z uwagi na prąd magnesujący.

Wysoka sprawność

Autotransformatory Metrel mają niskie straty elektryczne dla wszystkich warunków obciążenia. Sprawność wynosi 98,5% przy najwyższym napięciu wyjściowym. Ich sprawność pozostaje wysoka nawet dla niskiego obciążenia

Temperatura otoczenia

Autotransformatory Metrel zostały zaprojektowane do ciągłej pracy w pełnym obciążeniu w temperaturze od 0°C do 40°C. W przypadku pracy w temperaturze powyżej 40°C, moc wyjściowa musi być ograniczona zgodnie w poniższym wykresem. Przykładowo, dla pracy modelu HSH 230/4 w temperaturze otoczenia 60°C dopuszczalny prąd wyjściowy wyniesie 70% x 4 A = 2,8 A.


Częstotliwość

Wszystkie autotransformatory firmy Metrel zaprojektowano do pracy przy częstotliwości 50/60Hz. Mogą pracować przy wyższych częstotliwościach jednakże dokładność regulacji ulega obniżeniu. Jednostki, dla których napięcie pracy określone jest jako 230V, mogą pracować z napięciem 115 V przy częstotliwości 25Hz, ale dopuszczalne natężenie prądu pozostaje takie samo.

Liniowe napięcie wyjściowe

Autotransformatory firmy Metrel posiadają istotną zaletę, którą jest liniowa zależność napięcia wyjściowego od kąta obrotu przełącznika regulacyjnego. Z uwagi na bardzo dużą ilość przyrostów napięcia wyjściowego za pomocą suwaka jest ono praktycznie bezstopniowe.

Wytyczne montażowe

Dla bezpieczeństwa i niezawodnej pracy autotransformatorów METREL należy spełnić następujące wymagania:
 • Dobra wentylacja
 • Prawidłowe podłączenie
 • Ochrona nadprądowa
 • Unikanie miejsc zapylonych i o wysokiej wilgotności lub zapewnienie ochrony przed tymi czynnikami
 • Zapobieganie zwarciom na osi
 • Odpowiedni projekt i konstrukcja aparatury z wbudowanymi autotransformatorami
Wentylowanie autotransformatorów ogranicza nagrzewanie pozwalając na pracę o określonych przez producenta parametrach. Przewody zasilające muszą mieć wystarczająco duży przekrój oraz być solidnie zamocowane zapewniając pewny kontakt, aby zapobiec ewentualnego przegrzewaniu i spadkom napięcia. Główny wyłącznik nadprądowy musi być odpowiednio dobrany, zaleca się również stosowanie bezpieczników dla obciążeń. Bezpieczniki / wyłączniki RCD zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu z powodu przeciążenia i w rezultacie chronią przed powstaniem ognia jako następstwa przegrzania.

Nawet w przypadku, gdy autotransformator został zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach w celu zapewnienia maksymalnej niezawodności i żywotności należy przechowywać go w nieagresywnym środowisku. Oś po jednej ze stron podłączona jest do metalowej podstawy. Jeśli druga strona osi jest połączona elektrycznie do tej samej podstawy (przez obudowę) spowoduje to wystąpienie zwarcia cewki transformatora znacznie zwiększając pobór mocy, nagrzewanie lub nawet generowanie wysokich prądów upływowych i wędrujących pól magnetycznych. Istotnym jest, aby szczotki nie zostały pozostawione w jednym miejscu przez dłuższy okres czasu, aby zapobiec stopniowo zwiększającej się rezystancji styku prowadzącej ostatecznie do przegrzewania się i uszkodzenia transformatora.

OPCJE:

Połączenia równoległe

Metrel oferuje rozwiązanie do równoległego łączenia dwóch jednofazowych transformatorów. Prąd wyjściowy może zostać podwojony przy zastosowaniu dławika wyrównawczego i mechanicznym łączeniu suwaków na wspólnej osi.

Połączenia szeregowe

Połączenia szeregowe autotransformatorów stosuje się w instalacjach o większym napięciu wejściowym niż napięcie znamionowe transformatorów. Dwa autotransformatory połączone szeregowo zapewniają pracę z podwojonym napięciem znamionowym w stosunku do pojedynczego urządzenia.

Podwójne odczepy

Opcja ta pozwala na generowanie zmiennego napięcia różnicowego z fazą zgodną lub przeciwną w odniesieniu do napięcia wejściowego. Typowe zastosowanie do przekształtniki podwyższające napięcie.

Modyfikacja osi

Dostępne są modyfikacje osi pod względem długości oraz średnicy zarówno dla autotransformatorów z regulacją ręczną jak i sterowanych silnikiem.

Grupy produktów

a) Autotransformatory bez obudowy (podzespoły, montaż panelowy lub części aparatury) HSG; HST; HTG; HSM; HTM z akcesoriami (przyciski, skale, gałki, silniki sterownicze).
b) Transformatory w obudowie (HSN, HTN).
c) Zasilacze (MA 4804, MA 4852, MA 4853).

DANE TECHNICZNE:
Zakres częstotliwości 50 Hz ÷ 400 Hz
Kąt mechaniczny 340 dla rdzeni do M200,
320 dla pozostałych
Klasa ochrony I
Stopień zanieczyszczenia 2
Stopień ochrony IP20
Maksymalna wysokość n.p.m. 2000 m
Napięcie testowe
(na częściach metalowych)
2500 VAC RMS, 50 Hz, 2 s
Napięcie testowe
(na wejściu/wyjściu, HST)
4000 VAC RMS, 50 Hz, 2 s
Zakres temperatury pracy -5 °C ÷ 40°C
Zakres wilgotności pracy 90 % RH (40 °C),
bez kondensacji
Zakres temperatury przechowywania -15 °C ÷ 70 °C
Ostatnio zmienianywtorek, 12 lipiec 2022 08:39
dotpay merserwis

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze


Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00