22 831 25 21 merserwis@merserwis.pl

Zaawansowany analizator jakości energii w przystępnej formie

Do przeprowadzenia skutecznej analizy jakości zasilania oraz diagnostyki zaburzeń w sieci niezbędne jest przede wszystkim odpowiednie narzędzie. Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej analizatorów jakości energii, ale urządzenia o najbardziej rozbudowanych funkcjach wymagają od użytkownika szerokiej wiedzy z zakresu nie tylko samego zagadnienia jakości energii, ale coraz częściej przeszkolenia z zakresu skomplikowanej i mało intuicyjnej obsługi przyrządu, podczas gdy prostsze urządzenia o stosunkowo łatwej obsłudze mają znacznie ograniczoną funkcjonalność. Firma Metrel wprowadziła na rynek nowy przenośny analizator jakości energii Metrel MI 2892 Power Master klasy A, który łącząc w sobie rozbudowane funkcje pomiarowe, dostępne tylko w najwyższej klasy urządzeniach, z intuicyjną i przyjazną dla użytkownika obsługą, stanowi idealne narzędzie zarówno dla doświadczonych specjalistów JEE, jak i osób dopiero rozpoczynających pracę nad tym zagadnieniem.

Prostota obsługi

Podstawowym punktem odniesienia przy ocenie jakości zasilania jest zgodność zarejestrowanych danych z normą PN-EN 50160 określającą dopuszczalne parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych w zakresie częstotliwości, wartości napięć, kształtu przebiegu czasowego oraz symetrii napięć trójfazowych. Rejestrator ogólny analizatora MI 2892 Power Master pozwala na błyskawiczne uruchomienie rejestracji wszystkich parametrów niezbędnych do oceny zgodności napięcia zasilania z normą PN-EN 50160 bez zbędnej konfiguracji.

Zaimplementowane w przyrządzie ekrany pomocy przystępnie obrazują sposób podłączenia cęgów prądowych oraz przewodów napięciowych w zależności od wybranego układu sieci, nie pozostawiając w tym zakresie żadnych wątpliwości. Wszystkie wejścia na płycie górnej są wyraźnie opisane oraz oznaczone indywidualnymi kolorami.

Nowoczesne cęgi prądowe typu „Smart” (cewki Rogowskiego) oferowane w zestawie standardowym są automatycznie rozpoznawane przez przyrząd, a ich zakres ustawiany jest zgodnie z natężeniem prądu płynącego w badanym obwodzie. Podgląd wykresu wskazowego i niesymetrii pozwala na szybkie wyłapanie i korektę ewentualnych błędów w podłączeniu.


Mnogość funkcji

Poza rejestracją podstawowych parametrów jakości napięcia takich jak: zdarzenia napięciowe, indywidualne wyższe harmoniczne i współczynnik THD, niesymetria oraz wskaźnik migotania światła (flicker), przyrząd udostępnia dodatkowo zaawansowane funkcje diagnostyczne takie jak rejestrowanie stanów nieustalonych i indywidualnych interharmonicznych, badanie sygnałów sterujących w sieci oraz rejestrowanie prądów rozruchowych i innych przebiegów szybkozmiennych.

Analiza efektywności energetycznej

Kolejną bardzo istotną funkcją przyrządu Metrel Power Master jest rejestracja mocy i energii, która pozwala na wnikliwą analizę efektywności energii w danym obiekcie. Koszt energii elektrycznej stanowi coraz większy odsetek całości kosztów funkcjonowania zakładów produkcyjnych czy szeroko pojętego przemysłu, dlatego też redukcja zużycia nawet o kilka procent nierzadko przekłada się na wielotysięczne oszczędności. MI 2892 wykorzystując najnowocześniejsze algorytmy obliczeniowe zgodne z normą IEEE 1459 pozwala na dokładny pomiary mocy i energii zarówno wygenerowanej jak i pobranej również w warunkach niesymetrii i przebiegów niesinusoidalnych, które to z uwagi na coraz szersze występowanie odbiorników nieliniowych występują bardzo powszechnie. Pomiary zrealizowane przez MI 2892 nie tylko mogą wskazać miejsca, w których zużycie energii można znacznie ograniczyć, ale również stanowią kompletne dane do doboru kondensatorów, filtrów czy dławików do kompensacji mocy biernej.


Oprogramowanie PowerView

Jeśli chodzi o analizę jakości energii wysokiej klasy przyrząd to tylko połowa sukcesu, nie mniej istotnym elementem zestawu jest też oprogramowanie. Nowoczesny program PowerView 3.0 dostarczany wraz z przyrządem stanowi doskonałe dopełnienie funkcjonalności MI 2892.

Dane prezentowane są w formie drzewa znanego z eksploratora Windows sprawiając, że praca z nim jest bardzo intuicyjna. Funkcje PowerView to między innymi: prezentacja wyników pomiarowych w formie wykresów lub tabeli, automatyczna ocena zgodności z normą PN-EN 50160 wraz z wizualizacją istotnych parametrów na wykresie słupkowym i możliwością wygenerowania kompletnego raportu zgodności, wbudowany edytor tekstu pozwalający na tworzenie niestandardowych raportów adekwatnie do potrzeb, zarządzanie bazą danych klientów i badanych lokalizacji, zdalny odczyt danych i konfiguracja przyrządu, automatyczna aktualizacja zarówno samego PowerView, jak i oprogramowania sprzętowego przyrządu i wiele innych.


Inteligentne rozwiązania

Wychodząc naprzeciw wymaganiom współczesnej kadry inżynierskiej przyrząd został wyposażony w szereg nowoczesnych rozwiązań, w tym w port Ethernet pozwalający na zdalną konfigurację, podgląd mierzonych wielkości w czasie rzeczywistym oraz sterowanie rejestracją. Komunikacja odbywa się przez Internet za pośrednictwem serwera w firmie Metrel co sprawia, że połączenie nie wymaga żmudnej i często problematycznej konfiguracji środowiska sieciowego; miernik wystarczy podłączyć do Internetu, a następnie z poziomu oprogramowania PowerView uzyskać do niego dostęp zdalny podając numer seryjny.

Idąc z duchem czasu przyrząd wyposażono również w obsługę kart MicroSD, których pojemność nawet do 32GB (8GB w standardzie) pozwala na ciągłą rejestrację przez całe miesiące.

W przypadku braku zasilania sieciowego, przyrząd może być zasilany uniwersalnymi akumulatorkami typu AA, w które jest wyposażony. Pozwalają one na autonomiczną pracę analizatora przez ponad 5 godzin.

Pełna klasa A normy PN-EN 61000-4-30

Doświadczenie pokazuje, że niezbędne do dochodzenia roszczeń od dostawców energii elektrycznej jest przeprowadzenie pomiaru przyrządami zgodnymi z klasą A wieloarkuszowej normy PN-EN 61000, która określa dopuszczalne niepewności pomiarowe, metody pomiaru, algorytmy obliczeniowe oraz synchronizację czasu sygnałem wzorcowym. Firma Metrel sprostała temu wymaganiu - Analizator Metrel MI 2892 rejestruje parametry w pełni zgodnie z klasą A normy PN-EN 61000-4-30 pozwalając również na synchronizację czasu przez opcjonalny odbiornik GPS.

Nowoczesne rozwiązanie dla każdego

Mimo najwyższej klasy specyfikacji i rozbudowanych funkcji pomiarowych analizator jakości energii i mocy Metrel MI 2892 Power Master dostępny jest w bardzo korzystnej i konkurencyjnej cenie, co czyni go doskonałym wyborem dla firm i specjalistów poszukujących zaawansowanego analizatora jakości energii.

Artykuł opublikowany w magazynie "Fachowy Elektryk"


Sprawdź pozostałe analizatory jakości energii w ofercie Merserwis


 

 

Ostatnio zmienianypiątek, 08 lipiec 2022 11:06
dotpay merserwis

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy aparaturę do pomiaru jakości energii elektrycznej: analizatory jakości energii i zasilania oraz analizatory parametrów sieci

Przyrządy wykorzystywane w laboratoriach i warsztatach: autotransformatory jednofazowe i trójfazowe, rezystory i oporniki suwakowe, oscyloskopy, zasilacze


Aparaturę dla branży energetycznej: przekładniki prądowe, kondensatory, systemy oceny efektywności energetycznej

Aparaturę do automatyki i kontroli: regulatory temperatury, wskaźniki tablicowe, rejestratory temperatury, termometry ostrzowe i inne...

Dystrybucja

Firma Merserwis jest bezpośrednim dystrybutorem w Polsce firm: Metrel, Sauermann-Kimo, Presys, Audio Precision, GW Instek, Graphtec, Hanyoung, Lascar Electronics, Meatest, DeltaOhm.

Jesteśmy również krajowym dystrybutorem firm: Sonel, Lumel, Czaki Thermoproduct, RelPol, Tanel, Budenberg i wielu innych...

Zapewniamy doradztwo, szkolenia, prezentacje oraz wzorcowanie mierników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dane kontaktowe

Merserwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Gen. Wł. Andersa 10
00-201 Warszawa, Polska
NIP: 5260058571

Kontakt
Tel: 22 831 25 21, 22 831 42 56
Fax: 22 887 08 52
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy
Dział Handlowy: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Serwis Aparatury: Pon.-Pt. 8:00-16:00
Laboratorium Badawczo-Wzorcujące: Pon.-Pt. 8:00-16:00