Wzorcowanie mierników - definicje i odpowiedzi na pytania
- Dział: Blog
- Czytany 6960 razy
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
Dosyć powszechne jest używanie różnych nazw, czasem błędnych (np. legalizacja) lub już nieadekwatnych (certyfikat kalibracji) - odnoszących się do weryfikacji dokładności przyrządów pomiarowych nie podlegających obowiązkowej prawnie kontroli (jak w przypadku wag, gazomierzy itp.).
Poniżej zamieszczamy informacje, które pozwolą wyjaśnić te rozbieżności.
Obecnie stosowane nazewnictwo
W przypadku przyrządów pomiarowych do pomiarów wielkości elektrycznych oraz temperatury, wilgotności, oświetlenia, dźwięku, ciśnienia, przepływu powietrza - świadectwo wzorcowania jest właściwym i wystarczającym dokumentem potwierdzającym porównanie dokładności przyrządu ze wzorcem określające jego sprawność pomiarową.
Należy zauważyć ponadto że wzorcowanie jest stwierdzeniem obecnego stanu i w przypadku nieprawidłowości w wskazaniach przyrządu, nie obejmuje czynności regulacji/strojenia/adiustacji danego przyrządu powodujących zmianę tego stanu. W przypadku konieczności wykonania takiej operacji, mamy do czynienia z osobną usługą nazwaną strojeniem / adiustacją.
Możliwość wykonania usługi strojenia / adiustacji jest uzależniona od sposobu regulacji parametrów danego przyrządu przewidzianej przez producenta. W przypadku współczesnych przyrządów często operacje taką wykonuję się cyfrowo, za pośrednictwem komputera PC z odpowiednim oprogramowaniem i interfejsem łączącym z przyrządem.
Z tego powodu wykonanie takiej usługi może być ograniczone tylko do niektórych przyrządów. Merserwis posiada autoryzację na wykonywanie usług strojenia w przyrządach firm Metrel oraz Kimo oraz innych, takich w których proces ten wykonywany jest manualnie za pomocą przewidzianych do tego przełączników / potencjometrów.
Stosowanie innych nazw
Obecnie nadal można spotkać się z innymi określeniami odnoszącymi się do procesu weryfikacji dokładności przyrządów. Do często pojawiających się nazw, można zaliczyć:
- Świadectwo Sprawdzenia (dokument potwierdzający zgodność z danymi producenta bez tabeli wyników)
- Świadectwo Strojenia / Adiustacji (fabryczny dokument potwierdzający zgodność z danymi producenta, bez tabeli wyników)
- Świadectwo Kalibracji (właściwie: Świadectwo Wzorcowania)
- Certyfikat Sprawdzenia (właściwie: Świadectwo Sprawdzenia)
- Certyfikat Wzorcowania (właściwie: Świadectwo Wzorcowania)
- Certyfikat Kalibracji (właściwie: Świadectwo Wzorcowania)
- Legalizacja (stosowane w przeszłości, obecnie odnosi się wyłącznie do urządzeń mierniczych służących do rozliczania należności np. wody, energii, gazu itp.)
Częste pomyłki zdarzają się także dlatego, że w języku angielskim słowo "Calibration" oznacza "Wzorcowanie". Co więcej w naszym kraju słowa "Kalibracja" oraz "Wzorcowanie" uznawane były bardzo długo za synonimy przy czym Kalibracja była rozumiana tak, że odnosiła się też do czynności związanych z regulacją dokładności przyrządu, a nie wyłącznie sprawdzeniem jego dokładności.
Jak wyjaśniono uprzednio - jeżeli mamy do czynienia z wprowadzaniem jakichkolwiek zmian w dokładności przyrządu to czynność taka określona jest jako: Strojenie / Adiustacja.
Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ), dotyczące świadczonych przez nas usług wzorcowania.
W przypadku braku odpowiedzi na Państwa pytanie na powyższej stronie, prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy. Dane kontaktowe są dostępne w kolumnie po lewej stronie lub za pośrednictwem czata w prawym dolnym rogu strony.
Aby zlecić wzorcowanie miernika wystarczy przejść na dedykowaną stronę z instrukcją postępowania krok-po-kroku.
Zachęcamy również do kontaktu bezpośredniego z Laboratorium Wzorcującym Merserwis:
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: 22 531 00 87
Czat z Laborantem: W prawym, dolnym rogu naszej strony
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wzorcowania mierników? Sprawdź koniecznie nasze artykuły na ten temat:
![]() | ![]() |
Dlaczego warto wzorcować w naszym Laboratorium Wzorcującym?
Dla Klientów pragnących zminimalizować czas przestoju związany z wzorcowaniem przyrządu w Laboratorium, świadczymy szereg usług dodatkowych, którymi są:
- Tryb priorytetowy: Wykonanie wzorcowania w trybie priorytetowym w terminie 48 godzin
- Tryb ekspresowy: Wykonanie wzorcowania w trybie ekspresowym w ciągu 24 godzin
- Przyrząd zastępczy: Posiadamy własną bazę przyrządów pomiarowych przeznaczonych do wynajmu wyłącznie dla Klientów korzystających z usług laboratorium. Mierniki te wyposażone są w aktualne Świadectwa Wzorcowania dzięki czemu nasi Klienci mogą wykonywać swoją pracę nawet w okresie wzorcowania swoich przyrządów
- Obsługa logistyczna: Zlecenie odbioru przyrządu od Klienta przez kuriera Merserwis i dostarczenie zwrotnie po wykonaniu usługi (usługa Door-to-Door)
- Powiadomienie SMS/E-mail: Po upływie 12 miesięcy od daty ostatniego wzorcowania bezpłatnie przypominamy o terminie ponownego wzorcowania
Artykuły powiązane
- 5 niezależnych kanałów w cenie jednego! Generatory funkcyjne GW Instek
- Pomiary warunków atmosferycznych przy badaniu odporności powłok lakierniczych
- Pomiar Krotności Wymiany Powietrza ACR jako element walki m.in. z COVID-19
- Audio Precision APx517B - nowa definicja pomiarów elektroakustycznych!
- Kamery termowizyjne a pomiary instalacji fotowoltaicznych